4.9
(193)

Билети за Ајфеловата кула - цени и попусти

Ајде да ги спакуваме куферите и да се подготвиме да ја посетиме една од најважните и најпопуларните дестинации во светот, Ајфеловата кула.

Со толку многу билети и тури достапни за оваа прекрасна кула, посетителите секогаш се збунуваат кога ги избираат билетите кои најдобро одговараат. 

Значи, учењето за билетите за Ајфеловата кула е од суштинско значење пред да го поставиме нашиот пат кон ова прекрасно место. 

Ќе ве запознаеме со некои од најдобрите билети за Ајфел, со секој важен детал и опис.

Клучни информации

Работно време:  9.30 сум до 12.45 сум

(од понеделник до недела)

Последен влез: 11.45 часот

Потребно време: 3 до 4 часа

Најдобро време: од 9 до 11 часот

Цена на билет: 42 € (46 американски долари)

Локација: Champ de Mars, 5 Av. Анатол Франс, 75007 Париз, Франција

Проверете ги последните објави

Топ 3 билети за Ајфеловата кула во 2023 година

билети за Ајфеловата кула

Влегување
Билет

Ајфеловата кула Прескокнете ја линијата билети

– Прескокнете го пристапот до линијата
(Приоритетен влез)

– Влез во кулата

– Практични упатства

50 € (55 долари) / возрасен

Билет на горниот кат

Билет за пристап до лифт на Ајфеловата кула

– Пристап до самитот

– Неограничено време внатре
Ајфеловата кула

– Професионален водич

62 € (68 долари) / возрасен
Време на отворање на Ајфеловата кула

Комбо билет

Ајфеловата кула + крстарење во Сена

– Самит на Ајфеловата кула
влезен билет

– 1 часовно крстарење по реката Сена

– Помош на домаќинот

116 € (127 долари) / возрасен

Вид на билети за Ајфеловата кула

Познавањето на типовите билети е критично за купување на совршен билет за Ајфеловата кула.

Билетите за Ајфеловата кула варираат во зависност од различниот кат на кулата, кои се, особено, три ката.

Без разлика дали сакате да го посетите катови по скали or Лифтови е исто така главен фактор што треба да се земе предвид при резервирање на вашите билети.

Можете да ги видите различните видови билети кои овозможуваат пристап до различните нивоа на Ајфеловата кула, некои со лифт, а некои по скали.

Врз основа на пристапноста на подовите и начините за одење таму, цените на билетите се менуваат.

Исто така има билети за турнеја со водич достапни, кои се најпосакуваните билети од посетителите.

Ајде да добиеме поблизок и потранспарентен поглед на видовите билети достапни за Ајфеловата кула.

1. Билети за самитот на Ајфеловата кула

Билетите за самитот на Ајфеловата кула се едни од најпознатите билети меѓу посетителите. 

Самитот е највисокото ниво на Ајфеловата кула, обезбедувајќи неверојатен поглед на хоризонтот на градот Париз. 

Вредно е да ги потрошите вашите пари за билети за самитот, бидејќи го гледате прекрасниот град Париз од височина од 276 метри над земјата.

Цените на билетите започнуваат од: 62 евра (68 долари)

2. Ајфеловата кула билети за вториот кат

Како што сугерира името, билетите на вториот кат на Ајфеловата кула ќе ви овозможат пристап до вториот кат на овој прекрасен споменик. 

Вообичаено, повеќето билети од вториот кат имаат и опција за надградба на пристапот до Самитот.

Така, со овој билет, секогаш ќе имате шанса да го надградите вашето искуство со турнејата на Ајфеловата кула.

Цените на билетите започнуваат од: 42 евра (46 долари)

3. Билети за турнеја со водич на Ајфеловата кула

турнеја со водич на Ајфеловата кула
Слика: TheTimes.co.uk

Билетите за турнеја со водич се најпопуларните билети за турнеја меѓу посетителите на Ајфел.

Со овој билет, професионален водич ќе ве прошета низ различните нивоа на Ајфеловата кула, раскажувајќи ви фасцинантни факти и приказни за атракцијата.

Цените на билетите започнуваат од: € 59 ($ 64)

4. Комбинирани билети за Ајфеловата кула

Комбинирани тури на Ајфеловата кула
Слика: Бастиен Нв on Unsplash

Комбинираните билети за Ајфеловата кула ви помагаат да заштедите многу пари со додавање пристап до уште една атракција во близина по цена со многу намалена цена.

Значи, ако сакате да посетите повеќе атракции во Париз покрај Ајфеловата кула, комбо билетите се вашата најдобра опција.

Цените на билетите започнуваат во: 66 евра (73 долари)

5. Крстарење со Ајфеловата кула и реката Сена

Влегување во Ајфеловата кула и крстарење во Сена
Слика: Vacatis.com

Крстарењето со Ајфеловата кула и реката Сена е најпопуларната туристичка активност во Париз.

Панорамскиот поглед на парискиот хоризонт од врвот на Ајфеловата кула и прекрасното крстарење по реката Сена го прават вашето патување навистина извонредно.

Овој пакет билет за крстарење по реката Сена со Ајфеловата кула е достапен по значително намалена цена.

Овие билети се најдобрите опции ако сакате да имате целосно искуство во посета на Париз.

Цените на билетите започнуваат во: 80 € (90 американски долари)

Цена на билетите на Ајфеловата кула

Преминувајќи кон списокот на основни работи што треба да ги знаете за билетите за Ајфеловата кула, тука се сите детали за цените за билетите.

Основниот влезен билет е по цена од 39 евра, што ви овозможува пристап до вториот кат на кулата по скали. Цените се зголемуваат доколку изберете лифт.

Важно е да се знаат факторите кои влијаат на цените на различни билети.

Цената на билетите за Ајфеловата кула зависи од различни фактори. Овие се:

1. Подот што планирате да го посетите

Подот што планирате да го посетите е еден од основните фактори што ги одредуваат цените на билетите за Ајфеловата кула. 

Цените постепено се зголемуваат како што одите на повисоките нивоа.

2. Патот за качување – по скали или со лифт

Можете да ја обиколувате Ајфеловата кула по скали или по лифтови. 

Цената на билетите зависи од тоа дали ќе го изберете лифтот или скалите. 

Цените на билетите за лифтови се генерално повисоки од цените на билетите за скали.

3. Возраст на посетителите

Цените на билетите за Ајфел варираат во зависност од возраста на посетителот. 

Повеќето цени на билетите се разликуваат за возрасни над 18 години од деца под 18 години.

4. Купување онлајн или офлајн

Најважниот фактор што одлучува за цената на Ајфеловата карта е од каде го купувате.

Ако однапред ги купите вашите билети за Ајфел преку Интернет, ќе заштедите многу пари. 

Билетите достапни на шалтерот за билети на местото чинат многу повисоки.

Цена на билетот на Ајфеловата кула:

Вид на билетЦена за возрасниЦена за децаЛинк за билет
Најгорниот кат на Ајфеловата кула (Самит) со лифт€ 100€ 100Купете го овој билет
Ајфеловата кула 2-ри кат по скали, потоа самит со лифт€ 59€ 59Купете го овој билет
Ајфеловата кула 2-ри кат по скали€ 39€ 34Купете го овој билет
Ајфеловата кула 2 кат по скали; Самит со лифт€ 59€ 54Купете го овој билет
Горниот кат на Ајфеловата кула (Самит) со лифт€ 100€ 100Купете го овој билет

„Ајфеловата кула е една од нашите омилени атракции на сите времиња. Инженерското и историското значење на Ајфел не може да се прецени. Тоа е едноставно една од најважните ставки на списокот со кофи за секој патник“.

Ayеј Б, Tripadvisor

Попусти на билети за Ајфеловата кула

Различни видови билети за Ајфеловата кула се достапни по различни цени, нудејќи пристап до други катови.

Повеќето од овие билети нудат огромни попусти.

Достапни се попусти на билетите од околу 10% до 15% врз основа на возраста на посетителот.

Стандарден билет со пристап до Самитот е достапен од 59 евра за возрасни меѓу 19 и 99 години. 

Истиот билет за деца од 4 до 18 години е достапен по цена од 54 евра. 

Доенчињата на возраст од 3 и помлади можат да уживаат во бесплатен влез.

Сепак, можеби нема да го најдете овој попуст заснован на возраст на секој билет.

Забелешка: Мора да приложите доказ за возраста за да побарате попуст на билетите, затоа погрижете се да го носите при посетата. 

Кои билети за Ајфеловата кула да ги изберете?

Сега кога знаеме сè за типот на билети, цените и попустите на Ајфеловата кула, време е да разговараме за тоа кои билети за турнеја на Ајфеловата кула треба да ги избереме за подобро искуство на посета.

Дозволете ни да ви помогнеме да ги најдете вашите најпогодни билети за незаборавна посета.

За да ги изберете вашите најпогодни билети, да ги погледнеме факторите што треба да ги земеме предвид за да ги избереме билетите.

1. Ако сте самостоен патник

За соло патник, најдобриот билет би бил едноставен Билет за пристап до самитот со прескокнување на линијата

Со овој билет, можете да ги истражите најдобрите делови на Ајфеловата кула, со приоритетен пристап до горниот кат познат и како Самитот.

Цена на билетите: 106 евра (116 долари)

2. Ако сте на буџетско патување:

Ако сте на буџетско патување, најдобриот билет за вас е а Билет за пристап на 2-ри кат со пристап по скали

Погледот од 2-ти кат на оваа прекрасна кула е несомнено едно од најдобрите искуства. 

Меѓутоа, ако сè уште сакате да се искачите на последниот кат, можете да го надградите овој билет и за пристап до Самитот (можно е само во моментот на резервација).

Цена на билетите:

 • Пристап до 2-ри кат: 42 € (46 долари)             
 • Пристап до самитот: 62 евра (68 долари) 

3. Доколку сакате да добиете подетална посета

За подетална и описна посета на, ви предлагаме да купите а Обиколка на Ајфеловата кула со водич со пристап до самитот

Како што сугерира името, со оваа тура ќе добиете професионален водич, кој ќе ве прошета низ кулата, објаснувајќи сè за Железната дама (Ајфеловата кула).

Водичот ќе ви каже и интересни приказни и факти за кулата и нејзината историја.

Цени на билети: 100 евра (117 долари)

4. Ако патувате со група на семејство или пријатели

Ако патувате со група на семејство или пријатели, најдобриот начин да ја истражите Ајфеловата кула е да добиете приватна групна тура со водич

Во оваа тура, ќе имате професионален водич посветен само на вашата група.

Цени на билети:  147 евра (163 долари)

5. Доколку сакате да го посетите поголемиот дел од Париз

За да го посетите поголемиот дел од Париз заедно со Ајфеловата кула, најдобри билети за вас се комбинираните билети. 

Овие билети доаѓаат во комбинација и со пристап до други атракции. 

На пример, можете да добиете комбо билет за Ајфеловата кула + музеј Лувр, или можете да добиете друга комбинација како Ајфеловата кула + крстарење по реката Сена

Цена на билетите: 116 евра (127 долари)

Зошто треба да купувате билети за Ајфеловата кула преку Интернет?

Ајфеловата кула е една од најпопуларните туристички дестинации ширум светот.

Пречекувајќи над 25,000 туристи годишно, оваа прекрасна железна кула е најпосетуваниот споменик во светот.

Со таква огромна толпа што секојдневно го посетува местото, тешко е да се обезбедат билети на палубата за гледање од офлајн шалтерите за билети.

Значи, најдобар начин да купите билети за Ајфеловата кула е да ги купите преку Интернет, што има неколку придобивки.

Некои од најдобрите придобивки од купувањето онлајн билети се наведени подолу.

 • Купувањето билети за Ајфеловата кула преку Интернет ќе ве спаси од мака да стоите во долгата линија билети за Ајфеловата кула надвор од шалтерот за билети на местото.
 • Онлајн билетите се многу поевтини од оние достапни на официјалната билетарница на Ајфеловата кула. 
 • Ако ги купите вашите билети преку Интернет, ќе најдете многу повеќе информации и разновидни тури и билети.
  Можете да изберете од широк асортиман на билети и да го изберете вашиот најсоодветен.
  На пример, на Прескокнете го линискиот билет е еден од најпопуларните билети меѓу туристите.
 • Исто така, билетите за прескокнување на линијата се продаваат многу брзо, па ако се надевате дека ќе ги набавите од офлајн шалтер за билети, правите голема грешка. Купете ги билетите однапред. 
 • Купувањето онлајн билети ќе ве спаси од разочарувања во последен момент.
 • Онлајн билетите се обично буџетски и ви заштедуваат многу време.

Како да купите билети за Ајфеловата кула и од каде?

Друга суштинска информација поврзана со вашето патување е, Како да купите билети за Ајфеловата кула и од каде да ги купите?

Како што споменавме претходно, најдобриот начин да купите билети за Ајфеловата кула е да ги купите преку Интернет.

И ако сакате да знаете како да резервирате билети преку Интернет, следете ги чекорите подолу.

 1. За да го започнете патувањето за резервирање билети, Кликни тука, и ќе бидете пренасочени на страницата за резервација на билети.
 2. На оваа страница, ќе најдете многу билети за Ајфеловата кула наведени, од кои секоја нуди пристап до различни нивоа на кулата и други варијации.
 3. Изберете го оној кој најмногу одговара на вашите потреби и кликнете на него; Препорачуваме прескокнете ги билетите на линијата за Ајфеловата кула.
 4. Откако ќе кликнете на билетот, ќе бидете пренасочени на страницата за опис на билет.
 5. Сега, прочитајте за билетите, истражете ги цените и изберете го датумот и бројот на учесници на оваа страница.
 6. Откако ќе го изберете датумот и учесниците, купете го билетот и ќе бидете упатени до Payment Gateway.
 7. По завршувањето на плаќањето, веднаш ќе ја добиете потврдата за вашиот билет на вашата регистрирана адреса на е-пошта.
 8. Не треба ни да го извадите отпечатокот од билетите, што е само една од многуте поволности за купување онлајн билети.
 9. Погрижете се да стигнете до атракцијата 10-15 минути претходно и да го покажете билетот директно од телефонот на влезот.

Што е Ајфеловата кула?

Ајфеловата кула, наречена Железната дама, која стои на височина од 330 метри (1083 стапки), е париска знаменитост и еден од најпознатите споменици во светот.

Секоја година над 7 милиони посетители доаѓаат во Париз за да бидат сведоци на ова ремек дело, што го прави најпосетувана платена атракција на глобално ниво.

Оваа кула е изградена за Exposition Universelle, светски саем одржан во 1889 година за да се прослави еден век од Француската револуција.

Ајфеловата кула го добила името по нејзиниот дизајнер Густав Ајфел.

Од нејзината инаугурација во 1889 година, над 300 милиони луѓе биле сведоци на славата на оваа кула ширум светот.

Што да очекувате на Ајфеловата кула?

Сигурно сте ја виделе оваа позната кула во разгледници, привезоци и филмови, исто како железен столб кој стои на неговите четири железни стапала.

Посетата на кулата ќе ве натера да ја сфатите вистинската убавина на ова чудо.

За да не се помешаме со едноставна железна кула, таа се состои од ресторани, лабораторија и продавници за пазарење кои ќе ве разбудат. 

Самитот нуди спектакуларен поглед на прекрасниот хоризонт на Париз од горниот кат на кулата.

Секој кат од кулата нуди многу искуства кои влеваат стравопочит на своите посетители.

 • Приземјето на кулата се вика Еспланадата
 • Тука можете да го најдете и влезот на кулата, заедно со градините, Информативен центар и бројач на билети.
 • На кулата прв кат е познат по својот стаклен под, кој е доволно проѕирен за да ви овозможи автентично, возбудливо и воодушевувачко искуство. 
  Гледајте го Париз како се шири под вашите нозе додека одите низ стаклената врата.
 • на Втор спрат им нуди на посетителите спектакуларен поглед на Париз во сиот негов раскош.
 • Врвот на кулата, познат како Самитот, обезбедува најдобар поглед од птичја перспектива на градот на светлата. 
 • На 276 метри (905 стапки), сведочете за прекрасен поглед на реката Сена, Музеј на Лувр и Големата палата.
 • Градините околу кулата се место што мора да се види. 
  Зеленилото и мирниот амбиент на овие градини не треба да се пропуштат.

Целокупното искуство на Ајфеловата кула е возбудливо и незаборавно за цел живот.

Ресторани и продавници

Патувањето до „Железната дама“ е нецелосно без посета на ресторанот и продавниците за подароци.

Ајфеловата кула е огромно место за турнеи, а туристите согоруваат многу калории!

Ресторани во Ајфеловата кула обезбедуваат најдобри опции за освежување каде посетителите ќе можат повторно да се засилат. 

Madame Brasserie, The Jules Verne, The Buffets и Champagne Bar, секогаш се подготвени да ги задоволат вашите вкусови.  

Проверете ги овие! Тие имаат сè што може да остави прекрасна експлозија на вкусови на вашиот јазик.  

Најчесто поставувани прашања 

1. Која е цената на билетот на Ајфеловата кула?

Цените на билетите за Ајфеловата кула започнуваат од 39 евра. Цените на билетите се зголемуваат во зависност од изборот на кат и дали се движите со лифт или скали.

Вид на билетЦена за возрасниЦена за децаЛинк за билет
Најгорниот кат на Ајфеловата кула (Самит) со лифт€100€100Купете го овој билет
Ајфеловата кула 2-ри кат со лифт€59€59Купете го овој билет
Ајфеловата кула 2-ри кат по скали€39€34Купете го овој билет
Ајфеловата кула 2 кат по скали; Самит со лифт€59€54Купете го овој билет
Ајфеловата кула 2-ри кат и самит со лифт€100€100Купете го овој билет

2. Кога можам да купам билети за Ајфеловата кула?

Можете да купите билети за Ајфеловата кула во секое време. Доколку сакате, билетите ги добивате од шалтерот достапен на местото на одржување.

Сепак, никогаш не можете да бидете сигурни дека можете да обезбедите билет од шалтерот за билети, бидејќи билетот брзо се продава од атракцијата.

Купувањето билети преку Интернет е подобро за да се елиминираат таквите ризици и несаканите разочарувања во последен момент.

3. Дали можете да резервирате билети за Ајфеловата кула?

Да, некој може да ги набави своите билети за Ајфеловата кула на самата атракција. 

Сепак, единствениот проблем со купувањето билети офлајн е тоа што нема гаранција дека сигурно ќе добиете билет, бидејќи тие секогаш имаат ограничен број на билети.

Ќе ви биде многу подобро однапред да ги купите вашите Ајфелови билети онлајн за да ги елиминирате таквите ризици и несаканите разочарувања во последен момент.

4. Дали е слободно пешачење по Ајфеловата кула?

Да, можете да шетате наоколу Еспланадата, областа под Ајфеловата кула, бесплатно.

Но, ако сакате да се искачите на кој било кат од кулата, мора да купите стандарден влезен билет.

5. Дали вредат билетите за Ајфеловата кула?

Да, секој денар потрошен за билети за Ајфеловата кула е целосно достоен за тоа.

Воодушевувачките погледи и незаборавното искуство што ги нуди секој кат ја прават посетата и потрошените пари да вредат.

6. Колку чинат билетите за Ајфеловата кула?

Цените на билетите на Ајфеловата кула варираат врз основа на различни фактори. Стандардниот билет за Ајфеловата кула чини околу 39 евра и ќе ви овозможи пристап до вториот кат на кулата преку скали.

Цените на крајот ќе се променат доколку сакате да посетите повисоко ниво или да користите лифт.

7. Колку долго важи стандардниот билет за Ајфеловата кула?

Стандардниот билет на Ајфеловата кула ќе важи еден ден.

8. Дали има одредено време за посета на Ајфеловата кула со билет?

Не, билетите за Ајфеловата кула се темпирани билети, што значи дека ќе треба да го изберете претпочитаниот временски простор. Но, понекогаш, нема да можете да го добиете претпочитаниот временски простор поради големата гужва. 

Значи, ако сакате да го добиете претпочитаниот временски простор, ви предлагаме да ги резервирате вашите билети однапред.

9. Може ли да купам билети за Ајфеловата кула во самата кула?

Да, можете да ги купите вашите билети за Ајфеловата кула онлајн. 

Кликнете овде за да резервирате билети сега!

10. Дали е можно да се посети Ајфеловата кула без билет?

Можете да го истражувате нивото на земјата на Ајфеловата кула бесплатно. Ова ниво на приземје ги вклучува градините на Ајфеловата кула и Еспланадата.

11. Дали има некои ограничувања или барања за купување билети за Ајфеловата кула?

Нема ограничувања за билетите за Ајфеловата кула. Сепак, искачувањето на различните нивоа на кулата не е погодно за инвалидска количка. Затоа посетителите треба да го имаат на ум ова пред да ги резервираат своите билети.

Ќе биде потребен валиден документ за лична карта со фотографија за безбедносни проверки.

12. Дали има тури со водич за Ајфеловата кула и дали тие вклучуваат билети?

Да, има тури со водич за Ајфеловата кула. Овие билети за турнеја со водич вклучуваат пристап до вториот кат на кулата, кој можете да го надградите во пристап до самит.

Исто така, ќе добиете професионален водич кој ќе ја води оваа турнеја и ќе ви го каже секој интересен факт и приказна за Ајфеловата кула.

13. Дали децата имаат право на попуст на билети за Ајфеловата кула?

Да, децата можат да ги добијат своите билети за Ајфеловата кула по намалена цена, додека доенчињата под 4 години уживаат бесплатен влез.

14. Може ли да го користам мојот билет за Ајфеловата кула за повеќе влезови во ист ден?

Не, билетот за Ајфеловата кула дозволува само еден влез. Откако ќе излезете од кулата, не можете повторно да влезете користејќи го истиот билет. 

15. Дали има дополнителни атракции или активности вклучени со билетот за Ајфеловата кула?

Не, со стандарден влезен билет за Ајфеловата кула, не се вклучени дополнителни атракции или активности. Сепак, за дополнителни атракции и активности, ви препорачуваме да резервирате Combo билети.

16. Како можам да ја проверам достапноста на билетите за Ајфеловата кула за одреден датум?

Можете да ја проверите достапноста на билетите од графичката контрола спомната подолу:

17. Каква е политиката за откажување или рефундирање на билетите за Ајфеловата кула?

Повеќето билети за Ајфеловата кула нудат 24-часовна политика за откажување. Сепак, некои билети или искуства може да бидат неповратни. Се препорачува внимателно да ги прочитате сите дадени информации.

18. колку чини крстарење со Ајфеловата кула и реката Сена?

Билетите за Ајфеловата кула и крстарењето по реката Сена започнуваат од 80 евра (90 долари).

Избрана слика: Nkoks / Pixabay

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!