Втор кат Ајфеловата кула

4.7
(183)

Добредојдовте на вториот кат на Ајфеловата кула, последната станица пред да стигнете до врвот на кулата.

На 377 стапки над плоштадот, вториот кат на Ајфеловата кула ви нуди блажено искуство во комплет со восхит.

Од вториот кат на Ајфеловата кула, можете да го видите главниот град на Франција во сиот негов сјај и слава.

Уживајте во непречен поглед од вториот кат на Ајфеловата кула на познатите париски споменици, вклучувајќи ги Лувр, Палатата, Монмартр, Нотр Дам и Инвалидите.

Парискиот хоризонт од овој кат изгледа зачудувачки за време на зајдисонцето и навечер, со градот што треперува во светлата.

Најдобри атракции на вториот кат на Ајфеловата кула

Вториот кат на Ајфеловата кула е познат по својата височина над земјата и нејзиниот прекрасен поглед над хоризонтот на Париз. 

На подот се сместени и некои познати места кои не треба да ги пропуштите при вашето патување до Ајфеловата кула.

Ресторанот Жил Верн

ресторан Жил Верн на Ајфеловата кула
Слика: Туреифел.paris

Ресторанот Жил Верн, кој се наоѓа на вториот кат на Ајфеловата кула, е познат по најдоброто јадење. 

Ален Дукас, готвач со Мишелин ѕвезда, управува со овој ресторан на височина од 377 стапки на небото. 

Нивната традиционална француска кујна е она што го прави Жил Верн ресторан кој мора да го посетите при вашето патување до Ајфеловата кула.

Ресторанот Жил Верн во Ајфеловата кула не е за заситување на гладот, туку за преземање на искуството во тие услови!

Палубата за набљудување

палубата за набљудување на Ајфеловата кула
Слика: GetYourGuide.com

Набљудувачката палуба на вториот кат на кулата е најпознатото место на Ајфеловата кула меѓу туристите. 

Оваа огромна палуба за набљудување на Ајфеловата кула обезбедува најдобар неверојатен поглед над Шам-де-Марс, Куаи Бранли и Трокадеро.

Ресторани и продавници на вториот кат на Ајфеловата кула

Можете да најдете ресторани на Esplanade, 1-ви и 2-ри кат на Ајфеловата кула, каде што можете да залакнете и да бидете на пат. 

Проверете го бутикот „La Verriere“ на вториот кат на кулата; во нивните проѕирни ѕидови, тие ја сместуваат најобемната колекција на копии на Ајфеловата кула. 

Продавницата за подароци во Сена е позната по своите уникатни сувенири со ласерско гравирање на стакло и додатоци. Тоа е едно од местата што мора да се посетат за туристите кои го посетуваат вториот кат на Ајфеловата кула.

Најчесто поставувани прашања

Колку е висок вториот кат на Ајфеловата кула?

Вториот кат е 125 m над земјата.

Колку скали се до вториот кат на Ајфеловата кула?

За да пристапите до вториот кат на Ајфеловата кула, треба да се искачите 674 скалила.

Како да стигнам до вториот кат на Ајфеловата кула?

Можете да ги користите скалите или лифтот за да стигнете до вториот кат на Ајфеловата кула.

Може ли да стигнам до врвот на Ајфеловата кула од вториот кат?

Да, можете да купите надградба на билет што ви овозможува пристап до самитот, по што можете да се качите со лифт од вториот кат до врвот на Ајфеловата кула.

Што можам да направам на вториот кат на Ајфеловата кула?

Уживајте во погледот од 360 степени на Градот на светлината од палубата за набљудување на вториот кат.

Изберете слатко задоволство од лентата за макарон.

Во Жил Верн со ѕвезда на Мишелин, почестете се со раскошен француски оброк.
 
Можете исто така да купите сувенири од продавниците на вториот кат на Ајфеловата кула.

Дали треба да се качам со скалите или со лифтот до вториот кат на Ајфеловата кула?

Одете по чекорите до вториот кат на Ајфеловата кула за неверојатен поглед и поголема контрола врз вашето искачување. 

Билетите до скалите се поевтини од лифтот, но бидете подготвени за 674 чекори за неверојатен поглед на Париз на патот.

Има ли ресторан на вториот кат на Ајфеловата кула?

На вториот кат, можете да вечерате во Ле Жил Верн, кој е ресторанот на Ален Дукасе со Мишелин ѕвезда.

Предложена статија

Избрана слика: Туреифел.paris

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!