Ајфеловата кула до Лувр - Преку метро, ​​автобус, такси, пешачење

4.7
(1001)

Секоја година, милиони посетители доаѓаат во Париз за да ги посетат двете од најпознатите атракции ширум светот, Ајфеловата кула и музејот Лувр.

 И не можете да ја завршите вашата обиколка на која било од овие две атракции без да ја посетите другата.

Тоа значи дека речиси секој посетител што ја посетува Ајфеловата кула го посетува и музејот Лувр, а истото важи и за посетителите на Лувр; својата турнеја ја завршуваат со посетата на Ајфеловата кула.

Во оваа статија, ќе разговараме за растојанието, локацијата и опциите за транспорт помеѓу Ајфеловата кула до музејот Лувр.

Ќе разговараме за тоа како да стигнете до музејот Лувр од Ајфеловата кула преку Метро, Такси, Автобус па дури и од прошетка.

Со цел да ви биде поудобно, ги наведовме и билети за Ајфеловата кула Музеј на Лувр.

Клучни информации

растојание: 3.5 километри (пешачење)

Потребно време:  

 • 7 минути (со автомобил)
 • 7 минути (со такси)
 • 17 минути (со метро/метро/воз)
 • 25 минути (со автобус)
 • 43 минути (со пешачење)

Цена на билетот на Ајфеловата кула: 35 € (39 долари) / возрасен

Цена на билет во музејот Лувр:  20 € (22 долари) / возрасен

Локација и растојание до Лувр од Ајфеловата кула

Музејот Лувр се наоѓа на спротивната страна на реката Сена, на околу 4.3 километри (2.7 милји) оддалечен од Ајфеловата кула. Најдете насоки.

Потребни се приближно дванаесет минути со такси за да се стигне до музејот од кулата. 

Алтернативно, ако изберете да пешачите, растојанието е 3.5 километри (2.1 милји), што би траело приближно 45 минути. 

Пешачката патека нуди пријатно искуство, бидејќи би ја преминале реката на шармантниот Понт Ројал (Кралскиот мост).

Ајфеловата кула до музејот Лувр преку метро

Париз може да се пофали со добро развиен метро систем, кој обезбедува удобен пристап до различни локации со метро станица сместена во радиус од 500 метри (еквивалентно на 1/3 од милја). 

 1. Во непосредна близина на Ајфеловата кула, ќе најдете две метро станици: А-Хакеим, служејќи ја линијата 6 и Алма-Марсо, која служи линија 9.
 2. За да стигнете до Бир-Хакеим од Ајфеловата кула, потребни се кратки десет минути пешачење. 
 3. Оттаму, ќе се качите во воз на линија 6. По приближно седум минути и пет застанувања, ќе пристигнете во Шарл де Гол-Етоал станица. 
 4. Оттаму, можете да се префрлите на линијата 1 и да го продолжите патувањето до Палатата на кралскиот музеј ду Лувр станица.
 5. Севкупно, целото ова патување се проценува дека ќе трае околу 35 минути.
 6. Алтернативно, можете да стигнете до станицата Алма-Марсо, која е оддалечена 1 километар (0.62 милји) од Ајфеловата кула.
 7. Со 15-минутна прошетка, лесно можете да стигнете до станицата Алма-Марсо. Оттаму, мора да се качите во воз на линијата 9 за да стигнете до станицата Френклин Д. Рузвелт.
 8. Патувањето од Алма-Марсо до Френклин Рузвелт станицата трае околу две минути. По пристигнувањето, ќе треба да се префрлите во воз на линија 1.
 9. Ќе пристигнете во Палатата на кралскиот музеј ду Лувр станица за само пет минути и четири застанувања.

Севкупно, целото ова патување се проценува дека ќе трае околу 30 минути.

Ајфеловата кула до музејот Лувр преку такси

Најефикасен начин за транспорт од Ајфеловата кула до музејот Лувр е со такси.

Ако имате ограничено време, предлагаме да земете такси од Ајфеловата кула до Лувр како претпочитан начин на превоз. 

Во близина на Ајфеловата кула има голема достапност на такси, а ако имате потешкотии да го прикажете, можете да побарате одредена такси станица, позната и како такси ранг.

 1. Една од најблиските такси стојалишта се наоѓа на аголот на Rue Jean Rey и Avenue de Suffren, во близина на хотелот Pullman Paris Tour Eiffel. 
 2. Овој штанд е погодно сместен на помалку од 100 метри (325 стапки) оддалеченост од Ајфеловата кула.
 3. Дополнително, можете да резервирате такси онлајн преку разни такси компании како на пр Centrale Taxi Paris, Les Taxis G7, И други. 
 4. Ова обезбедува алтернативно средство за обезбедување такси за вашето патување.

Совет: Можете да стигнете до музејот Лувр со користење на Uber, кој обично чини околу 10 евра.

Кога се споредуваат возењата на Uber со локалните париски такси, многу туристи често сметаат дека возењето со Uber е поудобно и поекономично.

Ајфеловата кула до музејот Лувр преку автобус

Кога патувате во Лувр, локалното население и туристите топло го препорачуваат автобусот бр. 72. 

Овој автобус од Ајфеловата кула до Лувр е познат по тоа што вози покрај живописната река Сена, нудејќи погледи на иконските мостови и споменици во градот.

 1. За да го фатите автобусот бр. 72, можете да се упатите кон Музеј на модерна уметност - Палата во Токио автобуска станица, која се наоѓа на приближно 700 метри (половина милја) оддалечена од Ајфеловата кула. 
 2. Брзи се десет минути пешачење за да се стигне до автобуската станица.
 3. Откако ќе се качите во автобусот, по приближно 13 минути и осум постојки, ќе треба да се симнете на Pont Des Arts автобуска станица. 
 4. Оттаму, до Лувр е помалку од една минута пешачење.

За најсовремени информации за автобуските линии и распореди, можете да се повикате на RATP, државниот оператор за јавен превоз, кој ги обезбедува најновите информации за автобуските линии и тајмингот.

Ајфеловата кула до музејот Лувр преку одење

Ако имате доволно време, лежерната прошетка до музејот Лувр може да биде наградувачко искуство. 

Одалеченоста од Ајфеловата кула до Лувр е 3.5 километри (2.1 милји), следејќи ја патеката покрај Сена, што додава возбуда на приближно 45-минутната прошетка. 

Сепак, ве советуваме да не ја користите оваа опција, освен ако не сте навикнати на значителни количини одење.

Важно е да се напомене дека музејот Лувр опфаќа широка мрежа на уметнички галерии кои се протегаат приближно 14.5 километри (9 милји). И затоа, исто така, ќе шетате доста во внатрешноста на Лувр.

Најдобар начин да стигнете од Ајфеловата кула до Лувр - дополнителен совет

Таксито е најдобриот начин за патување од Ајфеловата кула до музејот Лувр бидејќи нуди директно и удобно возење, заштедувајќи време и напор. 

Такси се лесно достапни во близина на Ајфеловата кула и можат да ве остават веднаш на влезот на Лувр, што го прави погодно за посетителите, особено за оние со ограничена подвижност. 

Покрај тоа, тој ви овозможува да уживате во живописниот поглед на Париз додека се вози до вашата дестинација.

Дополнително, ако резервирате Uber, тоа ве чини само околу 10 евра што го олеснува вашиот џеб.

Билети за Ајфеловата кула и музеј Лувр

Со купување билети за музејот Лувр Ајфеловата кула однапред, можете ефикасно да ги посетите овие иконски париски атракции во рок од приближно пет часа. 

Напротив, ако купувате билети на лице место, може да потрошите некаде од 30 до 90 минути (во зависност од сезоната) чекајќи ред на шалтерот за билети на секоја атракција.

Ако веќе сте ги набавиле билетите преку Интернет, можете да ги заобиколите линиите за билети и да продолжите директно до лифтовите што ќе ве однесат до Ајфеловата кула. 

За околу 90 минути, можете да ги истражите првиот и вториот кат и да уживате во неверојатниот панорамски поглед на Париз од третиот кат.

Откако ќе завршите со истражување на Ајфеловата кула, треба да одвоите најмалку 30 минути за патување до музејот Лувр. Сепак, времетраењето ќе варира во зависност од избраниот начин на транспорт. 

Во брзање, некои туристи успеваат да го завршат своето истражување на Лувр во рок од два часа.  

Како и да е, за целосно да ги цениме најдобрите светски ремек-дела, се препорачува да се овозможат најмалку три часа за сеопфатна турнеја.

Без оглед на тоа која атракција ќе ја посетите прво, и музејот Лувр и Ајфеловата кула сигурно ќе создадат трајни спомени за вас и вашето семејство или група.

Совет: Можете исто така да изберете да ја посетите Ајфеловата кула во текот на денот и музејот Лувр во текот на ноќта.

Најчесто поставувани прашања

Кој е најбрзиот начин на транспорт до музејот Лувр од Ајфеловата кула?

Најбрзиот начин на превоз за да стигнете до музејот Лувр од Ајфеловата кула е со такси или услуга за споделување на возење како Uber. Тој нуди директно и ефикасно патување.

Дали некои метро станици во близина на Ајфеловата кула се поврзуваат директно со музејот Лувр?

Да, две метро станици во близина на Ајфеловата кула директно се поврзуваат со музејот Лувр. Најблиските се Бир-Хакеим (линија 6) и Алма-Марсо (линија 9).

Колку време трае прошетката од Ајфеловата кула до Лувр?

Пешачењето од Ајфеловата кула до музејот Лувр е приближно 3.5 километри (2.1 милји). Потребни се околу 45 минути за да се заврши прошетката, нудејќи пријатно искуство покрај Сена.

Дали се достапни такси стојалишта или услуги во близина на Ајфеловата кула за удобен превоз до Лувр?

Да, има достапни такси стојалишта во близина на Ајфеловата кула за удобен транспорт до музејот Лувр. Една од најблиските такси стојалишта е на аголот на улицата Жан Реј и авенијата де Суфрен, во близина на хотелот Пулман Париз Тур Ајфел.

Може ли да одам со автобус од Ајфеловата кула до музејот Лувр? Која автобуска линија да изберам?

Да, можете да земете автобус од Ајфеловата кула до музејот Лувр. Автобусот бр. 72 е популарен бидејќи сообраќа покрај Сена, обезбедувајќи живописен поглед на градските мостови и споменици. Можете да се качите во овој автобус од автобуската станица Музеј за модерна уметност - Палаис де Токио.

Дали се препорачува однапред да купите билети за музејот Лувр и Ајфеловата кула за да заштедите време?

Силно се препорачува однапред да купите билети за музејот Лувр и Ајфеловата кула. Ова ви овозможува да ги прескокнете линиите на бројачот за билети и да заштедите драгоцено време за време на вашата посета.

Колку време треба да издвојам за да ги посетам Ајфеловата кула и музејот Лувр во еден ден?

За да имате исполнето искуство и во Ајфеловата кула и во музејот Лувр, одвојте минимум половина ден. Ова ќе ви даде доволно време да ги истражите двете атракции без да се чувствувате избрзани. Меѓутоа, ако немате време, можно е да ги посетите главните моменти на двете локации за приближно пет часа со ефикасно планирање на вашата маршрута.

Предложена статија

Избрана слика: Vacatis.com

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!