Билети за турнеја со водич на Ајфеловата кула

4.7
(178)

Ако го посетувате Париз, мора да ја видите иконата Ајфеловата кула. И за да го направите искуството уште понезаборавно, размислете да резервирате турнеја со водич. 

Со билетите за турнеја со водич на Ајфеловата кула, можете да избегнете долги редици со тоа што искусен водич ќе ви ги покаже сите главни точки и ќе обезбеди интересни информации за историјата и изградбата на кулата. 

Ќе бидете сведоци на неверојатни панорамски погледи на градот од врвот на кулата и ќе дознаете за важноста на кулата во париската култура и наследство. 

Еве некои од најдобрите билети за турнеја со водич на Ајфеловата кула.

1. Самит на Ајфеловата кула или пристап на вториот кат

Самит на Ајфеловата кула
Слика: Getyourguide.com

Искусете ја прекрасната Ајфелова кула како никогаш досега со нашите билети за турнеја со водич на Ајфеловата кула! 

Кажете им збогум на долгите редици и чекајте со нашиот пристап билет за второ ниво и, доколку се избере, самитот. 

Додека се качувате со лифтот до вториот кат, вашиот професионален водич ќе ве едуцира за интересната историја на оваа знаменитост. 

Од палубата за набљудување, погледнете ги неверојатните панорамски погледи на Париз и идентификувајте глетки како катедралата Нотр Дам и Les Invalides. 

Ако одбереш самитот, можете исто така да внесете уште повозбудливи погледи од повисока платформа за гледање.

Определување на билетите:

 • Изберете билет за пристап до вториот кат на Ајфеловата кула или до врвот. 
 • Уживајте во прекрасните погледи на Париз. 
 • Откријте го минатото на Ајфеловата кула

Што е вклучено:

 • Пристап до втор спрат or самит  (во зависност од избраниот избор)
 • Пристап до Ајфеловата кула онолку долго колку што сакате
 • Презентација (само на англиски јазик)
 • Тура со водич 
 • Професионален туристички водич 
 • Храна и пијалаци

Цена на билетите:

Возраст на посетителиТип на билетЦената на билетот
Возрасни (до 99 години)Пристап на втор кат69 € (76 УСД)
Возрасни (до 99 години)Пристап до самитот100 € (110 УСД)

Важна информација:

Знајте пред да одите:

 • Може да има ред за обезбедување и лифтови. 
 • За време на екот на сезоната, во зависност од гужвата на Ајфеловата кула, може да потрае подолго. 
 • Никакви опасни предмети, како што се мечеви, оружје како палка, алатки, стаклени садови, стаклени шишиња или лименки за пијалоци, не смеат да се носат на јавни места. 
 • Доцните пристигнувања нема да бидат примени, ќе се сметаат за неприкажани и нема да имаат право на рефундирање.

Политика за откажување:

 • 24-часовна политика за откажување.

2. Скалите на Ајфеловата кула се искачи на ниво 2 со опција за самит

Скалите на Ајфеловата кула се искачи на ниво
Слика: Getyourguide.com

Искусете ја Ајфеловата кула како никогаш досега со прошетка со водич. 

Вашиот искусен водич ќе ве ангажира со интересни информации и приказни за познатиот споменик за време на искачувањето со водич на Ајфеловата кула.

Уживајте во неверојатната глетка додека одите по скалите до втор спрат

На првиот кат, направете пауза и прошетајте по стаклениот под висок 57 метри за да снимите неверојатни слики. 

Продолжете на Набљудувачка палуба на 2-ри кат за поглед од птичја перспектива над Париз. 

Надградете го вашиот билет за Самитот за панорамски поглед на Париз и канцеларијата на Густав Ајфел.

Определување на билетите:

 • Одете на патеката по 704 скали до Вториот кат на Ајфеловата кула како предизвик. 
 • Погледнете го хоризонтот на Париз од различни гледишта. 
 • На прв кат, излезете на стаклениот под висок 57 метри. 
 • Од вториот кат на кулата, уживајте во неверојатниот поглед од 360 степени. 
 • Научете ново знаење и слушнете сознанија од вашиот професионален водич.

Што е вклучено:

 • Туристички водич што зборува англиски 
 • Влезен билет до вториот кат на Ајфеловата кула 
 • Користете слушалки за да бидете сигурни дека секогаш можете да го слушате вашиот водич кога е потребно. 
 • Пристап до самит (ако е избрана опцијата) 
 • совети 
 • Подигнување и заминување во хотели 
 • Билетите се резервирани однапред

Цена на билетите:

на Билет за 2-ри кат на Ајфеловата кула може да се надгради со пристап до самитот исто така (само во моментот на онлајн купување).

1. Стандардна групна турнеја на англиски јазик со пристап на 2-ри кат (без билети за самит):

Возраст на посетителиЦената на билетот
Возрасни (од 19 до 99 години)39 € (43 УСД)
Деца (од 4 до 18 години)34 € (37 УСД)
Доенче (под 4 години)Бесплатни влез

2. Стандардна групна турнеја на англиски јазик со билети за самит:

Возраст на посетителиЦената на билетот
Возрасни (од 19 до 99 години)59 € (65 УСД)
Деца (од 4 до 18 години)54 € (59 УСД)
Доенче (под 4 години)Бесплатни влез

Важна информација:

Што да се донесе?

 • Удобни чевли
 • Вода

Не е дозволено:

 • Соба
 • Колички за бебиња

Знајте пред да одите:

 • Воден дел од патувањето завршува на вториот кат. Ако го вклучите пристапот од третиот кат, ова ќе стане ненасочено. 
 • Билет до третиот кат не може да се купи тој ден. Поради популарноста на Ајфеловата кула, повремено се соочуваме со обезбедување или доцнење на редот за билети додека добиваме влезници. 
 • Ве молиме планирајте да потрошите најмалку 30 минути во редот за безбедност за време на шпицот (април до октомври), 45 минути за купување билет и повеќе за време на викендите и училишните одмори.
 • Во ниската сезона (ноември до март), оставете најмалку 15 минути за обезбедување и 30 минути за шалтер за билети.
 • Ве молиме запомнете дека самитот може да биде затворен поради лошо време или голем број посетители. 
 • Ако се случи ова, нема да треба да контактирате со нас. Ќе добиете рефундирање за пристап до самитот во рок од 5-10 дена.

Политика за откажување:

 • 24-часовна политика за откажување.

3. Самит на Ајфеловата кула или пристап на вториот кат:

Ајфеловата кула
Слика: Getyourguide.com

Со стручен водич, уживајте во панорамскиот поглед на Париз од палубата за набљудување на вториот кат на Ајфеловата кула. 

Откријте интересни приказни и детали за историјата и архитектурата на кулата. 

Уживајте во поглед од птичја перспектива на Нотр Дам, Лувр, Триумфалната капија и Les Invalides. 

По турата со водич, ќе имате можност самостојно да ја истражите кулата. 

Надградете го вашиот билет за да пристапите до самитот и да уживате во поневеројатен поглед на градот. 

Пред да слезете, искористете го новиот стаклен под на првиот кат.

Определување на билетите:

 • Добијте пристап до вториот кат на Ајфеловата кула. 
 • Уживајте во панорамскиот поглед на Нотр Дам, Лувр и други париски знаменитости.
 • Дознајте повеќе за историјата на Ајфеловата кула. 
 • Со изборен пристап на врвот, можете да уживате во неспоредливиот поглед на градот. 
 • Резервирајте факултативно крстарење по реката Сена.

Што е вклучено:

 • Пристап до вториот кат и врвот (во зависност од избраниот избор)
 • Водич (Туретата со водич завршува на вториот кат)
 • Крстарење по реката Сена (ако е избрана опцијата)
 • совети 
 •  транспорт

Цена на билетите:

Возраст на посетителиТип на билетЦената на билетот
Возрасни (до 99 години)Пристап до 2-ри кат69 € (76 УСД)
Возрасни (до 99 години)Пристап до 2-ри кат и самит89 € (98 УСД)

Важна информација:

Не е дозволено: 

 • Преголем багаж
 • Колички за бебиња
 • Остри предмети

Знајте пред да одите:

 • Можеби ќе треба да чекате во ред за обезбедување и лифтови. 
 • Можеби ќе бидат потребни до 25 минути за да се стигне до вториот кат за време на шпицот. 
 • Сопствениците на билети за самитот ќе мора да чекаат во редот на вториот кат за да ги користат лифтовите за самитот. 
 • Ова чекање може да се продолжи за дополнителни 20 минути за време на врвот. 
 • Ве молиме знајте дека не можете рано да го подигнете билетот за Ајфеловата кула. 
 • Турите продолжуваат без оглед на времето 
 • Турата со водич ќе трае само до вториот кат, така што ќе заврши за помалку од два часа. На самитот ќе одите сами (ако е избрана опцијата). 
 • Ајфеловата кула не обезбедува простор за багаж за предмети како торби на тркала, тежок багаж, колички што не се преклопуваат итн.

Политика за откажување:

 • 24-часовна политика за откажување.

Најчесто поставувани прашања

Што е приватна обиколка на Ајфеловата кула со водич? 

Обиколката со водич на Ајфеловата кула ви овозможува да го прескокнете пристапот до кулата со стручен водич.

Водичот ќе ви каже интересни приказни за Ајфеловата кула и нејзината историја и ќе ја води вашата турнеја со долгогодишно искуство. 

Колку трае турата со водич?

Обиколките со водич на Ајфеловата кула обично траат од 1.5 часа до 2 часа.

Сепак, времетраењето на турата може да варира во зависност од избраниот билет.
Значи, подобро е да се знае секој аспект на тајмингот на Ајфеловата турнеја, за да можете соодветно да ја испланирате вашата турнеја.

Дали вреди да се направи обиколка со водич на Ајфеловата кула?

Обиколката со водич на Ајфеловата кула е исплатлива, бидејќи на посетителите им дава пристап до линијата за прескокнување и водич со знаење.

Исто така, ви овозможува да имате длабоко разбирање за историјата на кулата.

Дали е потребно однапред да се купи билет за турнеја со водич?

Не, однапред не е задолжително да резервирате турнеја со водич на Ајфеловата кула.

Но, мудра одлука би била да резервирајте тури со водич однапред затоа што, поради толку голема гужва на атракцијата, никогаш не можете да бидете сигурни дали можете да обезбедите тура со водич директно до атракцијата.

Дали на децата им е дозволено на турата со водич?

Да, на децата им е дозволено да патуваат со водич на Ајфеловата кула, но за некои тури може да важат старосни ограничувања.

Може ли да фотографирам додека сум на обиколка на Ајфеловата кула со водич?

Да, можете да фотографирате во текот на турата со водич. Меѓутоа, понекогаш, може да има некои исклучоци каде фотографијата е ограничена.

Предложена статија

Избрана слика: GetYourGuide.com, Жак Занини (Канва)

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!