Ресторани во близина на Ајфеловата кула

4.8
(172)

Посета на Ајфеловата кула на празен стомак? Зошто?

Зедовме слобода да ви претставиме неколку фантастични ресторани во близина на Ајфеловата кула. 

Овие ресторани нема само да ги задоволат вашите стомаци; ќе ви го послужат и вкусниот вкус на Градот на љубовта, Париз. 

Во оваа статија ќе најдете сè за рестораните, кафулињата и рестораните, како и фугите за брза храна во близина на Ајфеловата кула.

Подолу е списокот на најдобрите 11 ресторани во близина на Ајфеловата кула.

1. Crêperie de l'Ancienne Poste

Crêperie de l'Ancienne Poste е еден од најдобрите ресторани во близина на Ајфеловата кула во Бур-ла-Рен, прекрасно село во јужните предградија на Париз. 

Ресторанот е познат по својата вкусна и традиционална бретонска храна, особено крепите и галетите направени со состојки кои се набавуваат во близина. 

Ресторанот исто така располага со прекрасна надворешна трпезарија каде што клиентите можат да уживаат во оброците додека уживаат во глетката. 

Crêperie de l'Ancienne Poste е задолжително да се види за секој кој сака да вкуси традиционална бретонска храна во прекрасен амбиент.

вторник до недела  

Попладне – од 12 до 2.30:XNUMX часот 
Вечер – 7 часот до 10.30 часот

(Понеделник затворено)

2. 20 Ајфел

20 Ајфел е модерен и елегантен ресторан во 7-миот арондисман во Париз, на кратко пешачење од Ајфеловата кула. 

Ресторанот служи модерна француска кујна фокусирајќи се на свежи и локално произведени состојки, како и другите ресторани во близина на Ајфеловата кула.

Амбиентот е стилски и елегантен, со одличен дизајн и внимателна услуга.

Ако барате некои романтични ресторани во Париз во близина на Ајфеловата кула, 20 Ајфел ќе биде најдобрата опција за разгледување.

Ресторанот има и прекрасен надворешен двор со поглед на Ајфеловата кула, што го прави идеален за романтична вечера или посебна пригода.

 • адреса: 20 Ајфел 
 • Специјалност: вегански-пријателски
 • Работно време: 
  • вторник до сабота
   • Попладне – од 12 до 2:XNUMX часот 
    Вечер – 7 часот до 10 часот
  • (Понеделник и недела затворено)
 • Price range: 31.80 долари – 60.30 долари
 • Официјална веб-страница: https://www.restaurant20Eiffel.fr/

3. Bistrot de la Tour Eiffel

Bistrot de la Tour Eiffel
Слика: Facebook.com

Bistrot de la Tour Eiffel е еден од класичните француски бистро ресторани во близина на Ајфеловата кула во срцето на 7-миот арондисман на Париз.

Во ресторанот се служи традиционални француски бистро јадења како што се ескаргот, стек и крем бруле. 

Амбиентот е топол и пријатен, со гостопримлив персонал и прекрасен дизајн. Сите овие посебни карактеристики го прават Bistrot de la Tour, еден од најдобрите француски ресторани во близина на Ајфеловата кула

Ресторанот нуди и прекрасен двор со поглед на Ајфеловата кула, што му дава идеално место за романтична вечер.

4. Ресторан Чез Рибе

Ресторан Чез Рибе
Слика: Tripadvisor.com

Chez Ribe е пријатен и шармантен ресторан на 15 Av. де Сафрен во рестораните на 7-миот арондисман во Париз во близина на Ајфеловата кула.

Во ресторанот се служи класична француска кујна, фокусирана на солена и утешна храна. 

Дизајнот е рустикален, а амбиентот е пријателски и топол. 

Ресторанот има и прекрасна надворешна трпезарија, идеална за ручек во прекрасното париско време.

 • адреса: Ресторан Чез Рибе
 • Специјалност: Говедско чорба со моркови и компири
 • Работно време: 
  • Понеделник до недела - од 8 до 2 часот 
 • Price range: 12.01 долари – 29.48 долари
 • Официјална веб-страница: https://chez-ribe-Paris.fr/en

5. Франсет

Франсет е ресторан за морска храна со медитеранско и италијанско мени. 

Тоа е во Порт де Сафрен во близина на Ајфеловата кула

Франсет нуди 3 различни искуства: 

La Cave de Francette е ексклузивна подводна маса за готвачи. 

Chez Francette е француско кафуле со поглед на реката Сена. 

Le Penthouse de Francette е ресторан и бар на покривот кој нуди панорамски поглед на Париз. 

Менито вклучува јадења од свежи морски плодови како што се остриги, школки, школки, јастог, морски бас, јадења од тестенини, салати и мезе. 

Амбиентот е прекрасен и елегантен, со модерен декор и неверојатен поглед на Ајфеловата кула и реката Сена. 

За љубителите на морска храна кои бараат убаво јадење во Париз, Франсет е одличен избор.

 • адреса: Ле Франсет
 • Специјалност: Морска храна
 • Работно време: 
  • Понеделник до среда и недела - од 12 до 12 часот
  • Четврток до петок - од 12 часот до 1 часот по полноќ 
 • Price range: 33.85 долари – 54.59 долари
 • Официјална веб-страница: https://Francette.Paris/

6. Бар Густав

Бар Густав
Слика: Tripadvisor.com

Кафе Густав/Бар Густав е француско кафуле во рестораните на седмиот арондисман во Париз во близина на Ајфеловата кула 

Кафето има традиционална француска кујна, вклучувајќи појадок, сендвичи, салати, киши и широк избор на вина. 

Барот нуди широк спектар на пијалоци и алкохолни пијалоци создадени од професионални миксолози. 

Барот е совршен за ноќно излегување со пријателите или романтична вечер и нуди уникатно париско искуство.

 • адреса: Кафе Густав
 • Специјалност: Бистрономски
 • Работно време: 
  • Понеделник до недела - од 7 до 12 часот
 • Price range: 12.01 долари – 21.83 долари
 • Официјална веб-страница: https://cafe-gustave.fr/

7. Чез Пипо

Чез Пипо
Слика: Chezpippo.com

Chez Pippo е париски италијански ресторан во рестораните во седмиот арондисман во близина на Ајфеловата кула. 

Тие обезбедуваат традиционална италијанска кујна, вклучувајќи пици, тестенини, рижото и вино.

Покрај јадењето во ресторанот, Chez Pippo обезбедува кетеринг услуги со достава низ цела Франција. 

Chez Pippo е одлична алтернатива на италијанската кујна во Париз, нудејќи различни вкусни опции, како и практични услуги.

 • адреса: Чез Пипо
 • Специјалност: Пица
 • Работно време: 
  • Понеделник до недела - 12:11 до XNUMX:XNUMX часот
 • Price range: 8.73 долари – 30.57 долари
 • Официјална веб-страница: https://chezpippo.com/fr

8. Le Bistro Parisien

Ле Бистро Паризиен
Слика: Tripadvisor.com

Le Bistro Parisien е прекрасен француски ресторан во центарот на Париз кој служи традиционална француска кујна со модерен шмек.

Ресторанот има прекрасен модерен ентериер и пространи прозорци со поглед на реката Сена и Ајфеловата кула. 

Bateaux Parisiens исто така нуди различни опции за забава на бродот, вклучувајќи музика во живо и настапи.

Менито вклучува риба, говедско и вегетаријански опции, а винската листа има низа локални и странски вина кои одговараат на вашиот оброк.

 • адреса: Ле Бистро Паризиен
 • Специјалност: Пица
 • Работно време: 
  • Од понеделник до недела 
   • Ручек – од 12 до 3 часот
   • Вечера - од 6 до 10.30:XNUMX часот
 • Price range: 39.30 долари – 44.76 долари
 • Официјална веб-страница: https://www.bateauxParisiens.com

Предложена статија

Избрана слика: Туреифел.paris

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!