Самит или втор кат на Ајфеловата кула

4.7
(173)

Како предмет на желба и фасцинација, Ајфеловата кула никогаш не успева да ги импресионира своите милиони посетители секоја година.

Бидејќи не постојат високи згради во центарот на градот, Ајфеловата кула величествено се издигнува над хоризонтот.

Можеби ќе имате среќа да го видите од балконот на вашиот хотел или додека го истражувате градот. 

Но, најдобриот начин да се доживее убавината на овој споменик е да застанете на него и да погледнете надолу во Париз.

Постојат три кули платформи - првото ниво, второто ниво и врвот, и секоја нуди уникатен поглед.

Купете билет до самитот на Ајфеловата кула или вториот кат однапред за да пристапите до сите катови.

Преглед

Вашето патување до Ајфеловата кула ќе започне од приземјето и ќе се искачи на горниот кат. 

на 1st кат ќе ве пречека со одлични културни и забавни прикази за да го продлабочите вашето искуство.

Додека вашето пристигнување на 2-ти кат ќе биде обележан со чудење бидејќи е дом на продавници и опции за јадење за целото ваше семејство.

На крајот, можете да бидете сведоци на илјадници ветувања за неуморна љубов на горниот кат на кулата.

Со еден под на отворено и друг внатрешен кат, можете да се прошетате и да уживате во глетките дење или ноќе.

Значи, ако патувате за Париз, треба да одвоите сума за да се качите на самитот на Ајфеловата кула или на вториот кат. Вреди за парите!

Влезот на Ајфеловата кула

Влезот на Ајфеловата кула
Слика: Џакомо / Гети Имиџ

Ајфеловата кула има два централни отвори на приземјето - јужниот и источниот.

Со над дваесет илјади посетители дневно, портата може брзо да се преполни.

За да ги избегнете овие долги редици, земете влезен билет до источниот влез.

Источниот влез е генерално помалку преполн и ви дава доволно време за истражување Градините.

Скали или лифтови - кои треба да ги изберете

Од 1665 скалила од земјата, може да се искачите само 674 од дното до вториот кат. 

Не можете да одите по скали до врвот од безбедносни причини.

Значи, за да отидете од вториот кат до врвот, можете да ги земете лифтовите на Дуолифт.

Набавка прескокнете-линија билети за Ајфеловата кула и добијте пристап до првиот и вториот кат.

Забелешка: Пристапот до Самитот е само со лифтови и не е дел од примарните билети. Ти треба да купете билети за директен пристап одделно.

Можете исто така да купите турнеја до 2-ри кат по скали и самит со лифт.

Качете се 704 скалила до вториот кат, одете со лифтот до врвот и слушнете за увидот на Ајфеловата кула од вашиот стручен водич.

Првиот кат на Ајфеловата кула

на првиот кат на Железната дама е совршено место за одмор.

Има тераса со седишта, бар, ресторан, продавница и музејска изложба.

Бидејќи има Ferrie Pavilion со екрани, дисплеи и дигитални албуми, можете да ги проучувате сите аспекти на Ајфеловата кула. 

Можете исто така да доживеете неколку воодушевувачки глетки благодарение на неговиот проѕирен стаклен под. 

Затоа, качете се и почувствувајте ја возбудата.

Ресторани и продавници:

На 1-во ниво, авенијата Густав Ајфел служи висококвалитетна вечера. 

Можете да го прескокнете чекањето со однапред резервирање.

Исто така, има продавници за сувенири и закуски, едукативни и културни изложби и игралиште за деца. 

Вториот кат на Ајфеловата кула

Второто ниво е најживописните погледи што патниците сакаат да ги посетат.

Не е ниту превисоко ниту премногу ниско и е совршен за гледање на главниот град од поинаква перспектива.

Постојат две области - главното ниво и палубата за набљудување од каде што можете да ги видите различните атракции на Париз. 

Со телескопи на палубата на опсерваторијата, можете да се восхитувате на споменици како што се Лувр, реката Сена, Нотр Дам, Големата палата и многу повеќе.

Парискиот хоризонт исто така изгледа убаво од пристапот до врвот на Ајфеловата кула за време на зајдисонце и ноќе.

Плус, има повеќе одлични места за јадење и уживање во макароните.

Ресторани и продавници

Вториот кат на Ајфеловата кула има комплетен пакет од познати продавници за подароци и опции за јадење. 

Поставен на 125 метри над земјата, The Ресторан Жил Верн, Ајфеловата кула ресторан на 2-ри кат, е познат по своето најдобро искуство за јадење.

Покрај тоа, јадењата на ресторанот го откриваат најдобриот вкус, а истовремено ги нагласуваат аромите и вкусовите.

 • За ручек, гостите можат да уживаат во мени од 3 јадења. 
 • За вечера, гостите можат да изберат помеѓу мени за дегустација од 5 и 7 јадења.

Затоа, не заборавајте да ја резервирате вашата маса во овој исклучителен амбиент.

Во рамките на проѕирниот ѕид, продавницата за подароци „La Verriere“ нуди најобемна колекција на реплики на Ајфеловата кула.

Продавницата за подароци во Сена е уште една продавница за сувенири за ласерско гравирање на стакло и додатоци.

Самит - 3 кат на Ајфеловата кула

Третиот кат на Ајфеловата кула е помал, но може да се види низ километри од овде.

Лифтот со стаклени ѕидови ќе ве однесе од вториот кат до Самитот, бидејќи скалите не се отворени за посетители. 

На висина од 276 метри, можете да ја доловите убавината на овој град на љубовта додека кулата блеска околу вас ноќе.

На ова највисоко ниво се наоѓа и канцеларијата на Густав Ајфел, архитектот на кулата. 

Можете да видите како изгледала неговата канцеларија во тоа време. 

Содржи восочни фигури во природна големина на Густав и неговата ќерка Клер кои го поздравуваат американскиот пронаоѓач Томас Едисон. 

Има и грамофон што Едисон му го подари на Густав.

Конечно, подигнете тост до а фантастична турнеја и опушти се со цел град.

Ресторани и продавници

Можете да уживате во чаша шампањ во Шампањ Бар на врвот на Ајфеловата кула.

Ви нуди избор помеѓу разладена роза или бел шампањ.

Достапни се и безалкохолни пијалоци, па има по нешто за секого.

Колку високо треба да одите?

Директен одговор: До самит!

Треба да се качите на врвот ако можете најдете ги билетите да ја видите Ајфеловата кула. 

Ве советуваме да останете на кулата најмалку два часа и да размислите за јадење таму.

Но, билетите за самитот се предизвикувачки да се постигнат.

Така резервирајте ги вашите билети месеци однапред за да избегнете пропуштање на незаборавно патување. 

Опции за билети за Ајфеловата кула

Со тони туристи кои секојдневно се собираат кај Железната дама, добивањето билети не е лесна задача. 

Особено ако го планирате вашето патување во текот на летото или викендот, запомнете дека милиони посетители чекаат да купат билети истиот ден.

Оттука, за да имате искуство без проблеми, погледнете ги различните опции и споредете ги за брзо да направите избор.

Водич, домаќин или соло

Во зависност од тоа како би сакале искуството, можете да изберете стандардни билети или а водени турнеја

Влезните билети само ќе ве натераат сами да влезете и да се искачите.

Но, со билети за турнеја со директен пристап, домаќин ќе ве придружува до 2-ри кат, а потоа ќе ве остави да истражувате самостојно. 

Посетата на Ајфеловата кула ќе ви даде слики, чувства и емоции кои долго ќе ги паметите.

Билети за пристап до Ајфеловата кула на вториот кат

Можете да одите до првото и второто ниво на Ајфеловата кула со лифтови или скали. 

Лифтовите застануваат само на второто ниво кога се качуваат, но застануваат на првото ниво кога се спуштаат. 

Обиколка до 2-ри кат по скали

Оваа Билет за Ајфеловата кула ќе ви овозможи да ги преземете 704-те чекори на второто ниво.

Таму може да се сретнете со вашиот водич за да дознаете повеќе за познатата структура и архитектура.

На патот до скалите на вториот кат на Ајфеловата кула има достапни места за одмор за да се одморите, каде што можете да видите страна од градот што би ја пропуштиле доколку го користите лифтот.

Цена на билетот

Возраст на посетителиЦена (€)
Возрасен (до 99 години)€34
Деца (од 4 до 18 години)€29
Доенче (0 до 3 години)Слободен влез

Што да спакувам

 • Лична карта или пасош
 • Соодветни обувки
 • Вода 
 • Соодветна облека за времето

Што не треба да се донесе

 • Миленици 
 • Оружје или остри предмети
 • Колички за бебиња
 • Багаж за пушење или гломазен багаж

Разглед на Ајфеловата кула со директен пристап до 2-ри кат со билет за лифт

Можете да уживате во директен пристап до вториот кат со Билет за Ајфеловата кула на вториот кат.

Земете ги вашите билети за пристап до Ајфеловата кула од вашиот домаќин и одете со лифтот до вториот кат.

Откако ќе стигнете, на ваше слободно време се восхитувајте на панорамските глетки на добро познатите споменици во градот.

Погледнете ја реката Сена со речни чамци и гледајте го градот и неговата посебна атмосфера од вашата најдобра точка.

По истражувањето на вториот кат, преминете на палубата за набљудување на првиот кат.

Можете да ја истражите изложбата и да шетате на стаклениот под на 57 метри над нивото на улицата.

Работи што треба да ги знаете пред да одите

 • За да учествуваат во оваа активност, доенчињата до 3 години мора да купат стандарден билет за возрасни.
 • Можеби ќе треба да чекате во ред за обезбедување и лифтови дури и ако имате директен пристап. 
 • Може да потрае и до 25 минути за време на шпицот на сезоната.

Цена на билетот

Возраст на посетителиЦена (€)
Билети за возрасни (до 99 години)€49

Забелешка: Откако ќе го купите вашиот билет, нема да можете да се надградите на билет за Самит.

Обиколка до врвот на Ајфеловата кула со лифт

Со ова Билет за самитот на Ајфеловата кула, можете да го започнете вашето патување со средба со вашиот водич и слушање на историјата на спомениците.

Откако ќе го достигнете врвот, восхитувајте се на катедралата Нотр Дам, градините Рокадеро и хотелот за инвалиди со својата златна купола.

Цена на билетот

Билети за возрасни (до 99 години): € 46

Билетот вклучува

 • Пристап до Ајфеловата кула 1 кат
 • Пристап до Ајфеловата кула 2-ри кат и самит со лифт
 • Туристички водич во живо (не за самитот)

Директен пристап до самитот со лифт

Можете да заштедите време со ова билет за директен пристап до Самитот со лифт.

Откако ќе го истражите вториот кат, фатете го лифтот со стаклени ѕидови за да стигнете до врвот.

Ќе уживате во панорамски поглед на иконските знаменитости на градот како канцеларијата на Густав Ајфел или чаша шампањ во Шампањ барот.

Цена на билетот:

Возраст на посетителиЦена (€)
Билет за возрасни (4+ години)€52
Билет за доенчиња (до 4 години)Не е дозволено

Билетот вклучува:

 • Влезен билет за самитот на Ајфеловата кула
 • Билет за влез на 1 и 2 кат
 • Пристап до самитот на Ајфеловата кула со лифт
 • Домаќин или поздравувач

Не е погодно за

 • Луѓе со пречки во мобилноста
 • Корисници на инвалидска количка
 • Деца под 4 години

Обиколка до 2-ри кат по скали и самит со лифт

По пристигнувањето на вториот кат, можете да доживеете чувство на достигнување со качување 704 скалила.

Потоа, можете да се качите на лифтот до Самитот и сами да ја продолжите вашата авантура. 

Откако ќе стигнете на третиот кат, истражете го Париз од високо и кога ќе бидете подготвени, вратете се со лифтот до нивото на улицата за да го продолжите денот.

Цена на билетот:

Возраст на посетителиЦена (€)
Возрасни (од 19 до 99 години)€62
Деца (од 4 до 18 години)€57
Доенчиња (до 3 години)Слободен влез

Билетот вклучува:

 • Пристап до Ајфеловата кула 1 кат
 • Пристап до Ајфеловата кула 2-ри кат по скали
 • Пристап до самитот на Ајфеловата кула со лифт
 • Туристички водич во живо

Не е погодно за

 • бремените жени
 • Луѓе со подвижност, проблеми со срцето или вртоглавица
 • Корисници на инвалидска количка

Можете исто така да размислите за добивање на Градска карта на Париз ако планирате да посетите многу атракции. 

Искористете го максимумот од вашиот план со комбинирање на обиколка на Париз со отворен покрив, покривајќи ја секоја глетка во градот, со а 1-часовно крстарење по реката Сена

Вклучувајте и исклучувајте се на која било станица за да го истражите градот по ваша погодност.

Откако ќе уживате во незаборавниот поглед на Париз и неговите споменици, можете да се качите на бродот и да се опуштите додека пловите низ Сена.

Обиколка на Ајфеловата кула преку ден или зајдисонце

Оваа билет за прескокнување на линијата ќе ви заштеди време и ќе обезбеди максимум да го искористите вашето патување во Париз.

Во зависност од избраната опција, одете со лифтот до вториот кат или до Самитот.

Ако ја изберете опцијата што вклучува посета на врвот, мора да смените лифтови; во спротивно, ќе ги видите само првото и второто ниво.

Овој настан ветува дека ќе биде настан кој се случува еднаш во животот за време на вашиот престој во Париз.

Цена на билетот:

Возраст на посетителиЦена (€)
Билети за возрасни (до 99 години)€48

Билетот вклучува:

 • Билет за влез во Ајфеловата кула
 • Локален туристички водич
 • Пристап до лифт

Турнејата не е погодна за луѓе кои се плашат од височини.

Обиколка со водич надвор од билетот за Ајфеловата кула и самитот

Резервирајте го ова турнеја во мала група што вклучува самонасочена прошетка по Ајфеловата кула и прошетка со водич низ Трокадеро и Шампионатот на Марс.

По пешачката обиколка, вашиот водич ќе ве придружува до самитот на Ајфеловата кула или линијата билети на 2-ри кат на Ајфеловата кула.

Ќе имате шанса да уживате во секој агол и да ја разберете прекрасната наука што ја одржува структурата во стоечка положба.

Цена на билетот

Возраст на посетителиЦена (€)
Возрасни (од 19 до 99 години)€44
Деца (од 4 до 18 години)€42
Доенче (0 до 4 години)Слободен влез

Билетот вклучува:

 • Пешачка обиколка на населбата Трокадеро и Шамп де Марс 
 • Резервација и влез на 1 и 2 кат на Ајфеловата кула 
 • Пристап до третиот кат (кога е избрана опцијата Самит)

Кој билет да се избере - Самитот на Ајфеловата кула или вториот кат?

Многу луѓе дебатираат дали треба да трошат пари на билети за Самитот.

Едноставниот одговор е дека можеби погледите на градот се поубави од второто ниво, но ништо не го надминува чувството што го добивате кога ќе го достигнете врвот.

Оттука, купете ги вашите билети однапред, бидејќи билетите за Самит се многу барани и брзо се распродаваат.

Ако нема достапни билети за Самитот при вашата посета, можете да купите билети за вториот кат и да ја пробате вашата среќа на денот на вашата авантура.

Предложена статија

Избрана слика: Туреифел.paris

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!