Самит на Ајфеловата кула

4.8
(167)

Откако ќе ја завршите вашата турнеја околу втор спрат, време е да се преселиме на врвот на кулата, самитот на Ајфеловата кула.

Ќе мора да користите лифт од вториот кат за да стигнете до врвот на Ајфеловата кула, бидејќи скалите се затворени за посетители.

Овие прекрасни лифтови со стаклени ѕидови на Ајфеловата кула ќе ве однесе 276 метри височина над земјата.

Уживајте во благиот ветар на оваа висина додека сте сведоци на скапоцената убавина на градот на љубовта.

Врвни атракции на самитот на Ајфеловата кула

Освен спектакуларните глетки на главниот град, има некои места на самитот на кулата кои не треба да ги пропуштите при патувањето до Ајфеловата кула.

Овие моменти на самитот на Ајфеловата кула се една од главните атракции за посетителите на оваа прекрасна архитектура.

Канцеларијата на Густав Ајфел

Можете да ја видите канцеларијата на Густав Ајфел на горниот кат на Ајфеловата кула. 

Густав Ајфел ја изградил оваа канцеларија во времето на изградбата, каде што бил домаќин на неговите истакнати гости. 

Денеска можете да ги видите восочните модели на Густав Ајфел и неговата ќерка Клер како гостин го пречекуваат Томас Едисон. 

Грамофонот што Томас Едисон му го подари на Густав Ајфел може да го погледнете овде.

Модел на горниот кат

Може да најдете модел на врвот на кулата од 1889 година, изграден во размер 1:50. 

Оваа реплика на кулата е обоена во црвена и кафена боја и го прикажува оригиналниот план на подот.

Ресторани и продавници на самитот на Ајфеловата кула

шампањ бар Ајфеловата кула
Слика: Туреифел.paris

Шампањ барот на самитот на Ајфеловата кула е вашата најдобра опција ако сакате да пиете малку додека се впивате во убавината на Париз. 

Купете си пијалок и наздравете за убавината на градот на светлата, 276 метри над земјата.

Најчесто поставувани прашања

Колку е висок врвот на Ајфеловата кула?

Самитот на Ајфеловата кула е на височина од 276 метри над земјата.

Како можам да стигнам до врвот на Ајфеловата кула?

Можете да стигнете до самитот на Ајфеловата кула користејќи го лифтот на вториот кат. Скалите не се отворени за јавноста.
Сепак, за да стигнете до Ајфеловата кула, ви предлагаме да ја прочитате нашата статија за на најдобри начини да стигнете до Ајфеловата кула.

Што можам да направам на самитот на Ајфеловата кула?

Во Ајфеловата кула, можете да ја посетите канцеларијата на Густав Ајфел, тајната преграда што тој ја изгради за себе и за да ги угости своите гости, меѓу кои беше и Томас Едисон.
Можете исто така да наздравите за живописниот поглед на Париската хоризонта во Шампањ барот лоциран на Самит.
Погледнете ги мапите и моделите од 1889 година, купете сувенири и залак.

Дали треба да го користам лифтот или скалите за да стигнам до врвот на Ајфеловата кула?

До самитот на Ајфеловата кула може да се стигне само со лифт. Нема јавен пристап до скалите.
Скалите може да се користат само за да се стигне до 2nd кат.

Колку чини искачувањето на Ајфеловата кула?

Генералниот билет за самитот на Ајфеловата кула чини околу 100 евра. Сепак, овие цени може да се менуваат во зависност од видот на билетот.

Вреди ли Ајфеловата самит?

Да, Самитот на Ајфеловата кула вреди поради неговите воодушевувачки погледи и уникатно искуство.

Тоа е највисоката точка за набљудување во Париз, која нуди неограничен поглед на градот.

Какви опции за јадење има на врвот на Ајфеловата кула?

Постои шампањ бар кој се наоѓа на врвот на Ајфеловата кула. Можете да пиете чаша шампањ додека уживате во погледот на градот.

Кое е најдобро време да се оди на самитот на Ајфеловата кула?

Идеално време за посета на самитот на Ајфеловата кула се рано наутро или доцна навечер за да се избегне гужва.
И ако ја посетите малку пред зајдисонце, ќе бидете сведоци на најубавото зајдисонце во вашиот живот.
Прекрасната глетка на сонцето што заоѓа зад хоризонтот на Париз е навистина неверојатна.

Предложена статија

Избрана слика: Туреифел.paris

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!