Топ 11 факти за Ајфеловата кула

4.7
(169)

на Ајфеловата кула е една од најкултните градби во светот, која привлекува милиони туристи годишно. 

Како иконски симбол на Париз, тој има богата историја и интересни приказни кои многу луѓе не ги знаат. 

Во овој пост ќе погледнеме 11 интересни факти за Ајфеловата кула кои сигурно ќе ве воодушеват.

1. Ајфеловата кула има скриен стан на врвот.

Така, почнувајќи од оваа листа од 11 факти за Ајфеловата кула, првиот факт што ќе ве разбуди е дека таа има таен стан на нејзиниот самит.

Најгорниот кат на Ајфеловата кула секогаш бил наменет за гости, но Густав Ајфел ја резервирал платформата веднаш под врвот за себе.

Иако Ајфеловата кула има огромен балкон, собата внатре е многу мала. Тоа е само околу 1076 квадратни стапки (100 квадратни метри), а лифтот и машините заземаат голем дел од таа површина.

Станот има кујна, бања со мијалник и посебна тоалетна кабина и дневен простор со маса, кауч, клавир и три мали бироа. 

Главно се користеше за забавување на посетителите и спроведување експерименти, чии звуци можеа да се слушнат низ кулата.

2. Ајфеловата кула ја менува висината.

Поместувајќи се до оваа листа на факти за Ајфеловата кула, дознаваме дека висината на Ајфеловата кула се менува. Зарем тоа не е шокантно?

Ајфеловата кула се прилагодува на околината и временските услови, како што се ветер, студ, дожд, снег, мраз и топлина. 

Како и секој метал, влажното железо реагира на температурните флуктуации така што се шири во лето и се компресира во зима. 

Кога температурите растат, кулата се шири поради термичка експанзија, што ја прави неколку сантиметри повисока и малку се наведнува подалеку од сонцето. 

Од друга страна, металната конструкција се собира на ниски температури, со што донекаде се намалува во големина.

3. На Ајфеловата кула се врежани имиња на конкретни луѓе.

Еден од интересните факти за Ајфеловата кула е дека имињата на француските научници и инженери кои помогнале во изградбата на Ајфеловата кула се врежани на иконскиот споменик.

Има 72 имиња, вклучително и значајни луѓе како Фуко, Дума и Перие, се врежани во пеглата.

Гравурите првично беа скриени, но подоцна, како дел од проектот за реставрација, тие беа видливи, овозможувајќи им на посетителите повторно да ја видат оваа почит на креативните луѓе одговорни за изградбата на кулата.

4. Тешкото одржување на Ајфеловата кула.

Во оваа долга листа на факти за Ајфеловата кула, сега е време да знаеме за одржувањето на Ајфеловата кула.

Иконската Ајфелова кула редовно добива напорно одржување, вклучително и свеж слој боја на секои 7 години, за да сјае светло и да не 'рѓа. 

За покривање на целата кула потребни се 60 тони боја. 

Бојата не само што ја подобрува визуелната привлечност на пеглата туку и ја штити од 'рѓосување поради изложеноста на временските услови. 

Процесот на сликање трае повеќе од една година за да се заврши и бара тим од вешти сликари кои ја нанесуваат бојата рачно, слој по слој. 

И покрај огромното количество на боја потребна, бојата избрана за кулата е официјално признаена како „Браун на Ајфеловата кула“ и стана иконска слика на Париз.

5. Ајфеловата кула требало да биде урната по 20 години.

Ајфеловата кула првично беше дизајнирана да биде привремена зграда. 

Изграден е за Светскиот саем во 1889 година во Париз и требаше да биде урнат по 20 години. 

За да спречи рушење на кулата, Густав Ајфел смислил паметен план. 

Тој предложи кулата да се користи како радио антена и безжичен телеграфски предавател, што ја прави корисна за научно проучување и комуникација. 

Француската влада конечно се согласи со предлогот на Ајфел, а кулата беше спасена од уништување. 

Ајфеловата кула и денес е радио и телевизиска станица за пренос.

6. Хитлер наредил да се уништи Ајфеловата кула.

Еден од историските факти за Ајфеловата кула е за време на германската инвазија на Франција за време на Втората светска војна, Хитлер наредил уривање на Ајфеловата кула. 

Но, наредбата никогаш не била извршена поради вмешаноста на германскиот генерал Дитрих фон Холтиц, кој одбил да ја изврши наредбата. 

Холтиц е заслужен за спасувањето на Ајфеловата кула од уништување. 

Тоа е вообичаена урбана легенда, иако нема доказ за тврдењето дека нацистите биле принудени да ги користат чекорите од француските борци на отпорот кои ги прекинале жиците на лифтот во кулата.

7. Густав Ајфел не ја дизајнирал кулата.

Вистина е дека Густав Ајфел не ја дизајнирал сам Ајфеловата кула. Наместо тоа, тој вработил двајца од инженерите на неговата компанија, Морис Кехлин и Емил Нугие, да работат на дизајнот на кулата. 

Тие, исто така, го ангажираа францускиот архитект Стивен Совестре да помогне во дизајнирањето на кулата. Тимот соработуваше за да произведе структурно цврст и уметнички привлечен дизајн. 

Нивниот дизајн на крајот освои над 106 други проекти во конкуренција за избор на централното парче на Светскиот саем во 1889 година. 

Како резултат на тоа, кулата го добила името по Ајфел во чест на неговиот придонес во проектот и неговиот статус како познат бизнисмен во тоа време.

8. Ајфеловата кула е мажена.

Тоа е еден од забавните факти за Ајфеловата кула и можеби ќе изненади многумина, но Ајфеловата кула е мажена! 

Ерика ЛаБри, попозната како Ерика Ајфел, шампионски стрелец и поборник за сексуалност на објекти, изврши церемонија на брак со иконата зграда во 2007 година. 

Луѓето ширум светот се восхитуваат и се чудат на Ајфеловата кула, но Ерика Ајфел ја подигна на ново ниво. 

Иако на некои им звучи чудно, приказната на Ерика ги покажува различните начини на кои поединците можат да се сретнат со љубов и поврзаност во нивниот живот.

9. Ајфеловата кула е заштитена со авторски права.

Блескавите светла на Ајфеловата кула се неверојатна сцена, а многу патници го снимиле настанот на видео. 

Тоа е еден од интересните факти за Ајфеловата кула, но дали знаевте дека овие светла се заштитени со авторски права според францускиот закон? 

Светлосното шоу со 20,000 светилки првпат го разубави ноќното небо на новогодишната ноќ 1999 година за да го дочека новиот век. 

Додека Кулата е во очите на јавноста, нејзиното осветлување и сјај се сметаат за уметност заштитена со авторски права.

Раководството на Ајфеловата кула, познато како SETE, има овластување да одлучи дали може да се користат професионални или комерцијални фотографии од кулата и нејзините светла. Ова е дозволено според францускиот закон.

10. Ајфеловата кула се користела како лабораторија.

Архитектот на кулата, Густав Ајфел, бил страстен научник и инженер. 

На третиот кат на кулата, тој изградил метеоролошка лабораторија каде што извршил неколку физички и аеродинамички експерименти. 

Ајфел дури изградил тунел за ветер за да го моделира протокот на воздух околу зградите. 

Покрај извршувањето на сопствената студија, Ајфел им дозволил на другите научници да ја користат неговата лабораторија за свои истражувања. 

Иако лабораторијата повеќе не е во функција, репутацијата на кулата како центар за истражување сè уште е жива.

11. Ајфеловата кула помогна да се фати Мата Хари за време на Првата светска војна.

Заклучувајќи ја оваа интересна листа на факти за Ајфеловата кула, знаеме дека Ајфеловата кула помогна да се фати Мата Хари за време на Втората светска војна.

Во Првата светска војна, безжичната станица на Ајфеловата кула беше клучна во пресретнувањето на непријателските пораки од Берлин за француската војска. 

Пресретнатата информација им овозможила на Французите да планираат контранапад за време на битката кај Марна во 1914 година. 

Подоцна, во 1917 година, станицата декодираше порака испратена во шифра од Германија до Шпанија наречена „Операција H-21“. 

Оваа порака беше искористена како доказ за апсење и осуда на Мата Хари, легендарна шпионка која беше обвинета дека работи за Германија. 

Французите ја убиле, а Ајфеловата кула одиграла важна улога во нејзиното апсење.

Предложена статија

Избрана слика: Туреифел.paris

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!