Ресторани во близина на Ајфеловата кула

4.8
(172)

Посета на Ајфеловата кула на празен стомак? Зошто?

Зедовме слобода да ви претставиме неколку фантастични ресторани во близина на Ајфеловата кула. 

Овие ресторани нема само да ги задоволат вашите стомаци; ќе ви го послужат и вкусниот вкус на Градот на љубовта, Париз. 

Во оваа статија ќе најдете сè за рестораните, кафулињата и рестораните, како и фугите за брза храна во близина на Ајфеловата кула.

Подолу е списокот на најдобрите 11 ресторани во близина на Ајфеловата кула.

1. Crêperie de l'Ancienne Poste

Crêperie de l'Ancienne Poste е еден од најдобрите ресторани во близина на Ајфеловата кула во Бур-ла-Рен, прекрасно село во јужните предградија на Париз. 

Ресторанот е познат по својата вкусна и традиционална бретонска храна, особено крепите и галетите направени со состојки кои се набавуваат во близина. 

Ресторанот исто така располага со прекрасна надворешна трпезарија каде што клиентите можат да уживаат во оброците додека уживаат во глетката. 

Crêperie de l'Ancienne Poste е задолжително да се види за секој кој сака да вкуси традиционална бретонска храна во прекрасен амбиент.

вторник до недела  

Попладне – од 12 до 2.30:XNUMX часот 
Вечер – 7 часот до 10.30 часот

(Понеделник затворено)

2. 20 Ајфел

20 Ајфел е модерен и елегантен ресторан во 7-миот арондисман во Париз, на кратко пешачење од Ајфеловата кула. 

Ресторанот служи модерна француска кујна фокусирајќи се на свежи и локално произведени состојки, како и другите ресторани во близина на Ајфеловата кула.

Амбиентот е стилски и елегантен, со одличен дизајн и внимателна услуга.

Ако барате некои романтични ресторани во Париз во близина на Ајфеловата кула, 20 Ајфел ќе биде најдобрата опција за разгледување.

Ресторанот има и прекрасен надворешен двор со поглед на Ајфеловата кула, што го прави идеален за романтична вечера или посебна пригода.

 • адреса: 20 Ајфел 
 • Специјалност: вегански-пријателски
 • Работно време: 

вторник до сабота  

Попладне – од 12 до 2:XNUMX часот 
Вечер – 7 часот до 10 часот

(Понеделник и недела затворено)

3. Bistrot de la Tour Eiffel

Bistrot de la Tour Eiffel е еден од класичните француски бистро ресторани во близина на Ајфеловата кула во срцето на 7-миот арондисман на Париз.

Во ресторанот се служи традиционални француски бистро јадења како што се ескаргот, стек и крем бруле. 

Амбиентот е топол и пријатен, со гостопримлив персонал и прекрасен дизајн. Сите овие посебни карактеристики го прават Bistrot de la Tour, еден од најдобрите француски ресторани во близина на Ајфеловата кула

Ресторанот нуди и прекрасен двор со поглед на Ајфеловата кула, што му дава идеално место за романтична вечер.

 • адреса: Bistrot de la Tour Eiffel
 • Специјалност: Крцкава крцкава пица
 • Работно време: 

Понеделник до недела - од 7 до 12 часот

4. Ресторан Чез Рибе

Chez Ribe е пријатен и шармантен ресторан на 15 Av. де Сафрен во рестораните на 7-миот арондисман во Париз во близина на Ајфеловата кула.

Во ресторанот се служи класична француска кујна, фокусирана на солена и утешна храна. 

Дизајнот е рустикален, а амбиентот е пријателски и топол. 

Ресторанот има и прекрасна надворешна трпезарија, идеална за ручек во прекрасното париско време.

 • адреса: Ресторан Чез Рибе
 • Специјалност: Говедско чорба со моркови и компири
 • Работно време: 

Понеделник до недела - од 8 до 2 часот 

5. Франсет

Франсет е ресторан за морска храна со медитеранско и италијанско мени. 

Тоа е во Порт де Сафрен во близина на Ајфеловата кула

Франсет нуди 3 различни искуства: 

La Cave de Francette е ексклузивна подводна маса за готвачи. 

Chez Francette е француско кафуле со поглед на реката Сена. 

Le Penthouse de Francette е ресторан и бар на покривот кој нуди панорамски поглед на Париз. 

Менито вклучува јадења од свежи морски плодови како што се остриги, школки, школки, јастог, морски бас, јадења од тестенини, салати и мезе. 

Амбиентот е прекрасен и елегантен, со модерен декор и неверојатен поглед на Ајфеловата кула и реката Сена. 

За љубителите на морска храна кои бараат убаво јадење во Париз, Франсет е одличен избор.

 • адреса: Ле Франсет
 • Специјалност: Морска храна
 • Работно време: 

Понеделник до среда и недела - од 12 до 12 часот

Четврток до петок - од 12 часот до 1 часот по полноќ 

 • Price range: 33.85 долари – 54.59 долари
 • Официјална веб-страница: http://Francette.Paris/

6. Бар Густав

Кафе Густав/Бар Густав е француско кафуле во рестораните на седмиот арондисман во Париз во близина на Ајфеловата кула 

Кафето има традиционална француска кујна, вклучувајќи појадок, сендвичи, салати, киши и широк избор на вина. 

Барот нуди широк спектар на пијалоци и алкохолни пијалоци создадени од професионални миксолози. 

Барот е совршен за ноќно излегување со пријателите или романтична вечер и нуди уникатно париско искуство.

 • адреса: Кафе Густав
 • Специјалност: Бистрономски
 • Работно време: 

Понеделник до недела - од 7 до 12 часот

 • Price range: 12.01 долари – 21.83 долари
 • Официјална веб-страница: https://cafe-gustave.fr/

7. Чез Пипо

Chez Pippo е париски италијански ресторан во рестораните во седмиот арондисман во близина на Ајфеловата кула. 

Тие обезбедуваат традиционална италијанска кујна, вклучувајќи пици, тестенини, рижото и вино.

Покрај јадењето во ресторанот, Chez Pippo обезбедува кетеринг услуги со достава низ цела Франција. 

Chez Pippo е одлична алтернатива на италијанската кујна во Париз, нудејќи различни вкусни опции, како и практични услуги.

 • адреса: Чез Пипо
 • Специјалност: Пица
 • Работно време: 

Понеделник до недела - 12:11 до XNUMX:XNUMX часот

 • Price range: 8.73 долари – 30.57 долари
 • Официјална веб-страница: https://chezpippo.com/fr

8. Le Bistro Parisien

Le Bistro Parisien е прекрасен француски ресторан во центарот на Париз кој служи традиционална француска кујна со модерен шмек.

Ресторанот има прекрасен модерен ентериер и пространи прозорци со поглед на реката Сена и Ајфеловата кула. 

Bateaux Parisiens исто така нуди различни опции за забава на бродот, вклучувајќи музика во живо и настапи.

Менито вклучува риба, говедско и вегетаријански опции, а винската листа има низа локални и странски вина кои одговараат на вашиот оброк.

Од понеделник до недела 

Ручек – од 12 до 3 часот

Вечера - од 6 до 10.30:XNUMX часот

 • Price range: 39.30 долари – 44.76 долари

Ресторани во Ајфеловата кула

1. La Bulle Parisienne

La Bulle Parisienne е уникатно искуство за јадење на првиот кат на Ајфеловата кула. 

Уникатната конструкција со стаклени меури во ресторанот на Ајфеловата кула им дава на клиентите панорамски поглед на градот додека вечераат со вкусна француска кујна. 

Менито во ресторанот Ајфеловата кула во Париз содржи класични јадења како паштета од паштета, печена патка и чоколаден фондан. 

Ресторанот, исто така, нуди широк избор на француски и меѓународни вина.

La Bulle Parisienne има бар и простор за одмор каде што клиентите можат да уживаат во пијалоци и освежителни пијалоци додека уживаат во прекрасниот поглед на Париз и вечераат во Ајфеловата кула.

 • адреса: La Bulle Parisienne
 • Специјалност: Печена патка
 • Работно време: 

Понеделник до недела - од 9 до 11.15:XNUMX часот

 • Price range: САД $ 60

Официјална веб-страница: https://www.tourEiffel.Paris/en/restaurants-shops

2. Мадам ресторан

мадамбрасери Ајфеловата кула
Слика: Туреифел.paris

Дозволете вашите пупки за вкус да го почувствуваат небесниот вкус на современата кујна направена со локални и сезонски состојки.

Мадам ресторанот ви посакува добредојде на првиот кат од кулата. 

Овој ресторан нуди ручек во Ајфеловата кула со панорамски поглед на реката Сена, Трокадеро и други прекрасни облакодери низ градот,

Вечерата во Ајфеловата кула во ресторанот Madame Brasserie е уникатно искуство.

Еден од најпознатите француски готвачи со Мишелин ѕвезда, Тиери Маркс, ќе ве натера да се заљубите во неговите вкусни и вкусни подготовки.

Направете резервации за ручек во Ајфеловата кула сега!

Понеделник до недела - од 10 до 11:XNUMX часот

 • Price range: 30 долари – 250.04 долари

3. Ле Жил Верн

Сместено на вториот кат на кулата, Жил Верн е прекрасно место за вкус на исклучителни француски гурмани. 

Фредерик Антон го води овој ресторан со една ѕвезда на Мишелин; Француски готвач го награди Meilleur Ouvrier de France. 

На висина од 125 метри, овој ресторан нуди неверојатен поглед на Шан де Марс, Трокадеро и Париз и се смета за најдобар ресторан на Ајфеловата кула во Париз, Франција.

Овој ресторан во Ајфеловата кула е најпознат по својата современа француска гурманска кујна зачинета со најдобрите локални состојки и вечера на врвот на Ајфеловата кула.

Резервирајте вечера во Ајфеловата кула Жил Верн сега!

 • адреса: Ле Жил Верн
 • Специјалност: Повеќе јадења
 • Работно време: 

Од понеделник до недела 

Ручек – од 12 до 1.30 часот

Вечера - од 7 до 9:XNUMX часот

 • Price range: 114.71 долари – 251.28 долари

4. Шампањ бар

Шампањ барот на Ајфеловата кула е на горниот кат. 

Набавете си чаша шампањ за да наздравите за прекрасниот поглед на градот кој свети во светлата на височина од 905 стапки што го одзема здивот. 

Овој бар на Ајфеловата кула нуди незаборавен поглед на градот на светлата. И бидете сигурни, вреди да се искачите за да стигнете таму. 

Барот нуди и безалкохолни пијалоци. Значи, ако преферирате безалкохолни пијалоци, тие ве опфатија.

 • адреса: Шампањ бар
 • Специјалитет: шампањ
 • Работно време: 

Понеделник до недела - 12:10 до XNUMX:XNUMX часот

 • Price range: 31.68 долари – 53.53 долари

5. Буфетите

Шведската маса се достапни на Esplanade, првиот кат и вториот кат на кулата. 

Шведската маса се најдобрата опција што треба да ја земете во предвид ако не сакате да имате соодветен оброк за седење и само да земете освежување.

Тие нудат широк спектар на опции за лесни оброци кои одговараат на сите вкусови. 

Солени до слатки, па дури и топло до ладни, служат се што можете да уживате, без разлика дали на лице место или можете да ги земете за готова храна.

6. Макарун бар

макарон бар на Ајфеловата кула
Слика: Туреифел.paris

Ако имате слатко, застанете во Macaroon Bar (кафуле во Ајфеловата кула) на вториот кат.

Служат убави и вкусни макарони во асортиман на вкусови. 

Изберете ги вашите омилени вкусови, вклучувајќи чоколадо, кафе, ванила, јасмин со златни снегулки, карамела, грејпфрут со златни снегулки, малина и многу повеќе.

 • адреса: Макарун бар
 • Специјалност: Макарони
 • Работно време: 

Од понеделник до недела - 24 часа

 • Price range: 2.73 долари – 3.28 долари

7. Бифето

Шведската маса се достапни на Esplanade, првиот кат и вториот кат на кулата. 

Шведската маса на Ајфеловата кула се најдобрата опција ако не сакате соодветен оброк за седење и сакате само малку освежување. 

Тие нудат широк спектар на опции за лесни оброци кои одговараат на сите вкусови. 

Солени до слатки, па дури и топло до ладни, служат се што можете да уживате, без разлика дали на лице место или можете да ги земете за готова храна.

 • адреса: Бифето
 • Специјалност: Брзи каснувања
 • Работно време: 

Понеделник до петок: 9.30-11.30 часот

(сабота и недела затворени)

Предложена статија

Избрана слика: Туреифел.paris

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!