4.9
(193)

Biletat e Kullës Eifel

Kulla Eifel, me nofkën Zonja e Hekurt, që qëndron në lartësinë 330 metra (1083 këmbë), është një pikë referimi pariziane dhe një nga monumentet më të famshëm në botë.

Çdo vit mbi 7 milionë vizitorë vijnë në Paris për të dëshmuar këtë kryevepër, duke e bërë atë atraksionin me pagesë më të vizituar në botë.

Kjo kullë u ndërtua për ekspozitën Universelle, një panair botëror i mbajtur në 1889 për të festuar një shekull të Revolucionit Francez.

Kulla Eifel mban emrin e projektuesit të saj, Gustave Eiffel.

Që nga inaugurimi i saj në 1889, mbi 300 milionë njerëz në mbarë botën kanë ardhur për të dëshmuar lavdinë e kësaj kulle.

Çfarë të presësh në Kullën Eifel?

Ju duhet ta keni parë këtë kullë të famshme në kartolina, zinxhirë çelësash dhe filma, ashtu si një shtyllë hekuri që qëndron në katër këmbët e saj të hekurta.

Një vizitë në kullë do t'ju bëjë të kuptoni bukurinë e vërtetë të kësaj mrekullie.

Për të mos gabuar me një kullë të thjeshtë Hekuri, ajo përbëhet nga restorante, një laborator dhe dyqane tregtare që do t'ju hanë mendjen. 

Nga kati i fundit i kullës, Samiti ofron një pamje spektakolare të horizontit të bukur të Parisit.

Çdo kat i kullës ofron shumë përvoja frymëzuese për vizitorët e saj.

 • Kati përdhe i kullës quhet Shesh.
 • Këtu mund të gjeni edhe hyrjen e kullës, së bashku me kopshtet, qendrën e informacionit dhe sportelin e biletave
 • E kullës kati i parë është i famshëm për dyshemenë e tij prej xhami, i cili është mjaft transparent për t'ju dhënë një përvojë autentike, emocionuese dhe të lë pa frymë.

  Shikoni Parisin të shtrihet nën këmbët tuaja ndërsa kaloni nëpër derën e xhamit.
 • La Kati i dyte u ofron vizitorëve një pamje spektakolare të Parisit me gjithë shkëlqimin e tij.
 • Maja e kullës, e njohur si Samiti, ofron pamjen më të mirë nga sytë e shpendëve të qytetit të dritave

  Me një Bileta e samitit të Kullës Eifel, ju mund të shihni një pamje të mrekullueshme të lumit Seine, Muzeut të Luvrit dhe Pallatit të Madh nga një lartësi prej 276 metrash (905 këmbë)
 • La Xhennete rreth kullës janë një vend që duhet parë.

  Gjelbërimi dhe ambienti i qetë i këtyre kopshteve nuk duhet humbur.

Përvoja e përgjithshme e Kullës Eifel është emocionuese dhe e denjë për t'u mbajtur mend për një jetë.

Biletat për Kullën Eifel

Rezervimi i një bilete për Kullën Eifel është një gjë që shqetëson shumë njerëz.

Duke qenë një atraksion me famë botërore, është e zakonshme që biletat të shiten shpejt.

Ka dy mënyra për të rezervuar bileta për kullën.

ju mund ta blini atë në internet ose të qëndroni në radhë të mbushura me njerëz jashtë sportelit të biletave për të marrë një të tillë.

Blerja e biletave të Kullës Eiffel në internet është më e lehtë dhe më e lirë, duke ju lejuar të kapërceni radhët e gjata.

Sidoqoftë, çmimet e biletave të Kullës Eifel varen nga shumë faktorë, si p.sh.

1. Kati që planifikoni të vizitoni.

2. Rruga për të shkuar lart - Nga Shkallët or Me ashensor.

3. Mosha e vizitorëve.

4. Blerja e tij online ose offline.

“Kulla Eifel është një nga atraksionet tona shumë të preferuara të të gjitha kohërave. Rëndësia inxhinierike dhe historike e Eifelit nuk mund të mbivlerësohet. Është thjesht një nga artikujt më të rëndësishëm të listës së kovave për çdo udhëtar.”

Jay B, Tripadvisor

Zbritje në biletat e kullës Eifel

Kulla Eifel
Image: Toureiffel.paris

Ka lloje të ndryshme biletash në dispozicion për të hyrë në kullën Eifel. 

Dhe ju mund të përfitoni nga zbritjet e biletave për disa prej tyre. 

të gjithë Biletat e Kullës Eifel vijnë me variacione dhe çmimet e tyre varen nga faktorë të ndryshëm, si zgjedhja juaj e destinacionit dhe mënyra e transportit. 

Ata kanë një zbritje biletash prej rreth 10% deri në 15% bazuar në moshën e vizitorit, duke i kategorizuar ato si bileta për të rritur dhe bileta për fëmijë.

Sidoqoftë, mund të mos e gjeni këtë zbritje sipas moshës në çdo biletë.

Shënim: Ju duhet dëshmi e moshës për të kërkuar zbritjen e biletës, prandaj sigurohuni që të keni një të tillë në vizitën tuaj.

Pse të rezervoni bileta në internet?

Kulla Eifel
Image: Toureiffel.paris

Biletat e Kullës Eiffel janë në dispozicion si në internet ashtu edhe jashtë linje.

Biletat offline janë në dispozicion në zyrën zyrtare të biletave të kullës Eiffel në vend.

Megjithatë, blerja e biletave në internet do t'ju kursejë orë të tëra pritjeje në linjën e biletave të kullës Eiffel jashtë sportelit të biletave. 

Shumica e vizitorëve blejnë biletat e tyre në internet, pasi ofron disa përfitime, si:

 • Biletat online zakonisht vijnë me një çmim shumë më të lirë se biletat e disponueshme në vend.
 • Blerja e biletave të kullës Eiffel në internet është më pa probleme dhe ju kursen shumë kohë.
 • Marrja e biletave tuaja në internet ju ndihmon të shmangni çdo zhgënjim të minutës së fundit.

Me pak fjalë, biletat online janë një mënyrë e përshtatshme dhe ekonomike për të arritur në kullë.

Pasi të keni përfunduar procesin e rezervimit, do të merrni biletat tuaja në emailin tuaj.

Ju mund t'i printoni biletat tuaja në një fletë letre A4 ose të shfaqni barkodin e biletës në celularin tuaj.

Kulla Eifel është një nga atraksionet tona shumë të preferuara të të gjitha kohërave. Rëndësia inxhinierike dhe historike e Eifelit nuk mund të mbivlerësohet. Është thjesht një nga artikujt më të rëndësishëm të listës së kovave për çdo udhëtar.

Jay B, TripAdvisor

Restorante dhe dyqane

Një udhëtim te “Iron Lady” është i paplotë pa vizituar restorantin dhe dyqanet e dhuratave.

Kulla Eifel është një vend i madh për të xhiruar përreth, dhe turistët djegin shumë kalori gjatë procesit.

Restorantet në kullën Eifel ofrojnë opsionet më të mira të pijeve freskuese ku vizitorët mund të rigjenerojnë veten.

Brasserie Madame, Zhyl Verni, Bufetë, dhe Bar shampanjë, janë gjithmonë të gatshëm për të kënaqur shijet tuaja.  

Sigurohuni që t'i kontrolloni këto pasi ato kanë gjithçka që mund të lërë një shpërthim të mrekullueshëm shijesh në gjuhën tuaj.

Pyetjet e bëra më shpesh (FAQ)

A janë të disponueshme online biletat e Kullës Eiffel?

Po, ju mund të rezervoni bileta për Kullën Eifel në internet.

Nëse dëshironi të ngjitni shkallët, mund t'i rezervoni biletat tuaja offline, si dhe online.

Por nëse qasja në ashensor është ajo që dëshironi, atëherë duhet të rezervoni biletat tuaja në internet.
Ja se si të blini bileta për Kullën Eifel në internet:

Kur dalin në shitje biletat Eifel?

Biletat për Kullën Eifel në përgjithësi dalin në shitje 60 ditë përpara deri në 3 orë.

A mund të blini bileta të Kullës Eifel në ditën e vizitës suaj?

ju mund të blini bileta për Kullën Eifel në ditën e vizitës tuaj.

Megjithatë, miliona njerëz vizitojnë Kullën Eifel çdo vit dhe një radhë e madhe do t'ju takojë jashtë banakut në Esplanade.

Dhe kjo është arsyeja pse ne ju këshillojmë të blini biletat tuaja të kullës Eiffel online!

Sa është çmimi i biletave të Kullës Eifel?

Çmimet e biletave të Kullës Eiffel variojnë nga 39 € në 68 € dhe varen nga shërbimet që ofrojnë.

Shumica kanë akses me ashensor dhe disa ofrojnë qasje të drejtpërdrejtë në të.

Por nëse jeni energjik, Kulla Eifel ka 704 hapa për ata me zemër jo shumë të dobët dhe një biletë për hyrje në shkallë kushton 34 €.

Megjithatë, vini re se ju mund të ngjitni vetëm shkallët në katin e dytë; autoritetet nuk do t'ju lejojnë të ngjiteni më tej.

Sa kohë më duhet në Kullën Eifel?

Kjo varet nga mënyra se si dëshironi të ngjiteni në Kullë.

Nëse ngjitni shkallët në katin e dytë, mund t'ju duhen 10 deri në 15 minuta për çdo nivel.

Megjithatë, me ashensor mund të arrini në katin e parë dhe të dytë në pak minuta!

Këshillohet që të kaloni jo më shumë se një orë e gjysmë duke eksploruar kati i parë dhe kati i dyte.

Pas kësaj, mund të kaloni dy orë e gjysmë në krye.

Tani, që keni vendosur se sa kohë do të merrni, këtu ka më shumë rreth kësaj koha më e mirë për të vizituar Kullën Eifel.

A janë të disponueshme biletat e linjës për Kullën Eifel?

Po, biletat e kullës së Eiffel-it janë në dispozicion dhe kushtojnë 34 € për person.

Me biletat e linjës për kullën Eifel, ju mund të shmangni radhët e gjata në sportel dhe të merrni direkt një ashensor për në majë.

Sa kushtojnë biletat e Katit të Dytë të Kullës Eiffel?

me Qasje e drejtpërdrejtë me ashensor në biletat e katit të dytë, ju mund të shijoni pamjet piktoreske të monumenteve të Parisit për vetëm 39 €!
 
Shmangni turmën dhe merrni një ashensor në katin e dytë me këto bileta. 

Pritësi juaj lokal do t'ju informojë më shumë rreth historia e Kullës Eifel

Sa kushton një biletë e Samitit të Kullës Eiffel?

An Samiti i Kullës Eifel bileta kushton 48 euro (39 deri në 47 dollarë).

Me këtë biletë në dorë, hipni në ashensor dhe arrini në katin e dytë të Kullës.

Pasi të vlerësoni pamjet nga kati i dytë, hipni në një ashensor xhami për të arritur Samiti për pamjen e një jete!  

A rimbursohen biletat e Kullës Eifel?

Ju mund të anuloni biletat tuaja të Kullës Eiffel deri në 24 orë përpara për të marrë një rimbursim të plotë. 

Imazhi i veçuar: Nkoks / Pixabay

Sa e dobishme ishte ky post?

Kliko në një yll për ta vlerësuar atë!