Светлосно шоу на Ајфеловата кула - Како да го имате најдоброто искуство!

4.2
(482)

Ајфеловата кула, позната како Железната дама во Франција, е позната по својата прекрасна архитектура и хипнотизирачки светлосни шоуа. 

Овој споменик висок 1083 метри често се прикажува во позадина на филмови, литература, уметност и многу повеќе во хипнотизирачка златна светлина, што го прави најпопуларната туристичка атракција.

Светлосното шоу на Ајфеловата кула е едно од искуствата што мора да се видат, а речиси секој посетител на Париз сака да биде сведок на оваа хипнотизирачка глетка.

Светлосното шоу е придружено со магични прикази на живописни бои и слики во посебни прилики. Тие се движат и се менуваат за да одговараат на музиката што се слуша во позадина. 

Доколку планирате да ја посетите Ајфеловата кула, не ја пропуштајте оваа можност. 

Во оваа статија, ќе ви кажеме сè за светлосното шоу на Ајфеловата кула, вклучувајќи ги и неговите тајмингот, најдоброто место за гледање и како можете да го доживеете светлосното шоу на најдобар можен начин.

Што точно е светлосното шоу на Ајфеловата кула?

Ајфеловата кула има над 20,000 ефикасни LED светилки кои можат да произведуваат различни бои и дезени.

Секоја вечер откако ќе се стемни, кулата се осветлува со овие светла, создавајќи глетка која инспирира стравопочит за секој посетител на Ајфеловата. 

Екранот често вклучува употреба на специјални светлосни ефекти, понекогаш синхронизирани со музика, за да се подобри убавината на структурата. 

Светлата се стратешки поставени на рамката на кулата, а структурата свети со различни бои и дезени.

Тајмингот на светлосниот приказ на Ајфеловата кула

Со помош на сензори за самрак чувствителни на светлина, златните светла на Ајфеловата кула се вклучуваат веднаш штом ќе се стемни. 

Светлата на кулата и светилникот се палат секоја вечер од самрак до 11.45 часот.

Светлата на кулата светкаат 5 минути на почетокот на секој час, почнувајќи од самракот откако ќе се запали. 

Последното искра се случува во 11 часот, додека светлата се гасат 45 минути по последното искра.

Ако сакате да ја посетите кулата за време на почетните часови на светлосното шоу, пристигнете 30 минути пред зајдисонце за да го видите неверојатниот поглед од самитот додека сонцето заоѓа над Париз, потоа останете на светлосното шоу на Ајфеловата кула по зајдисонце.

Најдобро време од годината за посета 

Светлосните шоуа на Ајфеловата кула се одржуваат секој ден од годината. 

Најдобро е да ги посетите светлосните шоуа на Ајфеловата кула во пролет, помеѓу крајот на март и мај. Толпата е помала во текот на овие месеци, што ви дава појасен поглед на кулата во нејзината прекрасна слава. 

Последниот приказ на светлосното шоу што се спроведува секојдневно вреди да се гледа бидејќи се разликува од другите. Светлата трепкаат и се движат со побрзо темпо, создавајќи прекрасни формации.

Најдобри места за гледање на светлосното шоу на Ајфеловата кула - Најдобри моменти

Ајфеловата кула е една од највисоките градби во Париз. Туристите можат да ја разгледаат внатрешноста на Ајфеловата кула од кој било од трите ката достапни за јавноста.

Бидејќи се видливи од 50 милји, има неколку тивки места за гледање на светлосното шоу.

Сепак, за совршен поглед на Ајфеловата кула, осветлена со светла, еве некои од најдобрите локации за гледање на ова светлосно шоу:

 1. Крстарење со реката Сена

Пловењето по реката Сена со поглед на светлечкото светло на Ајфеловата кула создава најживописна глетка, обезбедувајќи им најнезаборавно искуство на сите посетители.

Одразот на париската Ајфелова кула, со позадината на заоѓањето на сонцето во езерото, е она за што повеќето луѓе сонуваат кога ќе помислат на Париз.

Уживајте во најпрекрасната париска кујна додека гледате во светлата од крстарењето.

Паровите треба да го пробаат Вечера со 3 јадења на крстарење по реката Сена со неверојатна глетка за незаборавно романтично искуство. 

Сркањето кул, освежителен пијалок додека го гледате сјајот на кулата ќе направи да се чувствувате како главен лик на филм. Можете да го имате ова искуство на Вечерно крстарење на Happy Hour покрај реката Сена, со неограничени пијалоци и забава. 

 1. Шампионот на Марс

Прекрасната градина Шамп Де Марс се наоѓа во подножјето на Ајфеловата кула и ветува најнепречен поглед на светлосното шоу.

Посетителите кои сакаат целосна обиколка на Ајфеловата кула можат да ја започнат својата вечер со посета на вториот кат и врвот на кулата во раните вечерни часови. Од врвот на кулата е видлив волшебен поглед на Париз. 

на Ресторани на Ајфеловата кула се едни од најпознатите во Франција. Мадам ресторан, популарен ресторан во Кулата, служи највкусната француска кујна. Јадењето овде е искуство кое се случува еднаш во животот и е многу препорачливо за посетителите кои првпат доаѓаат. На влезот има и забавно-мистериозна игра за да ви посака добредојде!

По вашата раскошна вечера и исклучителните погледи на зајдисонце од кулата, посетителите можат мирно да се прошетаат низ Шамп Де Марс. Тоа е одлично место за правење портретни фотографии со блескавата кула зад вас. 

 1. Раздвижените улици на Париз

Посетителите кои сакаат да истражат многу повеќе атракции во Париз можат да скокнат на возбудливо возење со отворен автобус. Автобусот вози по многу популарни туристички атракции како што се Ајфеловата кула, операта, музејот Лувр и многу повеќе!

Можете исто така да пристапите до аудио водич за ова возење и да дознаете повеќе за историјата на светлосните шоуа на Ајфеловата кула и другите атракции на јазикот по ваш избор. 

Можете дури и да ги истражите внатрешноста на Ајфеловата кула и скокнете во автобус потоа да ја погледнете блескавата кула од подобро живописно место. Автобусот е преполн со љубезни туристи и локални жители. Овде можете да стекнете нови пријатели!

Оние кои бараат поприватно искуство со турнеја може да ангажираат a приватно возило со упатен водич. Водичот ќе ве упати до најдобрите локации за јасен поглед на светлосното шоу на Ајфеловата кула. Можете да изберете делови од градот што сакате да ги посетите на ова патување! 

Факти за светлосното шоу на Ајфеловата кула

 • на Ајфеловата кула во Париз Light Show започна на 31 декември 1985 година за да ја прослави 100-годишнината од Ајфеловата кула и оттогаш продолжува.  
 • 20,000 светилки се инсталирани на Ајфеловата кула за да се создаде ова спектакуларно шоу дневно. 
 • Кулата е осветлена со ЛЕД светилки кои не и штетат на животната средина бидејќи трошат помалку енергија. Кулата користи околу 8800 kW електрична енергија годишно.
 • Има околу 336 светлосни проектори опремени со натриумови светилки, кои помагаат да се прикажат сликите на Ајфеловата кула.
 • Светлосното шоу трае 5 минути на почетокот на секој час по зајдисонце. Светлата на Ајфеловата кула се синхронизирани за да создадат магично искуство за сите посетители.
 • Секое прикажување во посебни прилики е придружено со музика во заднина, живописни слики и дисплеи во боја за славење. Светлосното шоу на Ајфеловата кула 2023 година, 1 октомври, блесна во светло розова боја за да ја прошири свеста за ракот на дојката. 
 • Последното светлосно шоу, спроведено во 11 часот, оди побрзо со многу подвижни пенливи светла. Тоа е различно од светлосните емисии прикажани претходно во истиот ден. 
 • Овие светла можете да ги видите на оддалеченост од 50 милји од Ајфеловата кула. 

Најчесто поставувани прашања за светлосното шоу на Ајфеловата кула

Колку е времето на Светлосниот саем на Ајфеловата кула?

Светлосното шоу на Ајфеловата кула започнува откако ќе зајде сонцето. Светлата светат 5 минути на почетокот на секој час. Последното светлосно шоу е во 11 часот. 

Каде можам да го гледам светлосното шоу на Ајфеловата кула?

Најдобрите места за гледање на светлосното шоу на Ајфеловата кула се:
– Крстарење по реката Сена
– Шампионот Де Марс
– Место Ду Трокадеро

Дали Ајфеловата кула има светлосно шоу секоја вечер?

Да, Ајфеловата кула има светлосно шоу секоја вечер во годината. 

Дали вреди да се качите на Ајфеловата кула ноќе?

Да. Можете да уживате во живописното зајдисонце од кулата пред да се стемни. Можете исто така да уживате во а луксузно јадење во рестораните во кулата. 

Дали е подобро да се види Ајфеловата кула дење или ноќе?

Гужвата околу Ајфеловата кула е помала во текот на денот. Најдобриот поглед на Ајфеловата кула може да се забележи ноќе, со блескавата надворешност и приказите. 

Можете ли да го фотографирате светлосното шоу на Ајфеловата кула?

Да, ниту еден закон не наведува дека фотографирањето на светлосното шоу на Ајфеловата кула е нелегално. 

Колку често Ајфеловата кула свети ноќе? 

Светлосното шоу на Ајфеловата кула започнува веднаш штом небото се затемни и светне на почетокот од пет минути пред секој час

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!