Ресторани на Ајфеловата кула

4.8
(1283)

Ако сте слетале на оваа страница, сигурно барате закуска или вкусен оброк во рестораните на Ајфеловата кула.

Па, дојдовте на вистинското место. Во оваа статија ќе ве информираме за секој ресторан во Ајфеловата кула со секој минутен детал што може да го побарате. 

Ќе ви дадеме увид за врвните ресторани на Ајфеловата кула, што може да биде совршено место за вечера во Ајфеловата кула, па дури и за ручек и појадок. 

Затоа, ставете ги капите за хранење и ајде да копаме! Добар апетит!

Важни сознанија за ресторанот Ајфеловата кула

 • Во Ајфеловата кула има три ресторани.
  • Мадам ресторан
  • Ле Жил Верн
  • Шампањ бар
 • Секој ресторан следи политика за непушачи.
 • Сите овие ресторани имаат различно работно време. 

Врвни ресторани / барови на Ајфеловата кула

Ако ги бараме најдобрите ресторани во Ајфеловата кула, имаме две од најпознатите имиња; Мадам Брасери и Ле Жил Верн. 

Овие ресторани се наоѓаат на различни катови на Ајфеловата кула и се познати по своите вкусни кујни. 

Да ги погледнеме овие два ресторани подетално.

 1. Мадам ресторан
Мадам ресторан
Слика: Tiqets.com

Сместено на првиот кат на Ајфеловата кула, Мадам Брасери е совршено место доколку сакате да го вкусите вкусот на Париз, градот на љубовта. 

Отворен на 6 јуни 2022 година, од страна на готвачот со ѕвезда на Мишелин, Тиери Маркс, овој ресторан е познат по својата кујна со ресторани. 

Овие вкусни кујни се подготвуваат со локални и сезонски производи.

Совршениот распоред за седење во ресторанот ви овозможува да уживате во панорамскиот поглед на реката Сена и Трокадеро заедно со парискиот хоризонт. 

Ако ја резервирате вашата маса среде Ајфеловата кула Мадам Брасери, ќе можете одблизу да ги погледнете внатрешните работи на Железната дама. 

Работно време на Madame Brasserie

Општо земено, времето на отворање на овој ресторан може да се подели на видот на понудениот оброк. 

На пример, тајмингот за појадок е од 10 до 12 часот, ручекот е од 12 до 1.30:6.30, додека вечерата се протега од 9:XNUMX до XNUMX:XNUMX часот.

За подобро разбирање на времето на отворање, ве молиме погледнете ја табелата спомената подолу:

Работно време:

Вид на оброкТајмингот
појадок10 am - 12 pm
ручек12:1 – 30:XNUMX часот
Закуски3 часот - 6 часот
Вечера6:30 – 9 часот
барОтворено цел ден

Локација

 • Madame Brasserie се наоѓа на првиот кат на Ајфеловата кула. 
 1. Ресторан Ле Жил Верн
Ресторан Ле Жил Верн
Слика: Tripadvisor.т.е

Жил Верн ресторан Париз е ресторан со една ѕвезда MICHELIN сместен на 2-ри кат од Ајфеловата кула. 

Овој ресторан го води Фредерик Антон, награден со Meilleur Ouvrier de France. 

Менито на ресторанот Жил Верн нуди современ француски гурман кој се истакнува во кој било друг ресторан во градот.

Сепак, една работа во која треба да се уверите е да направите претходна резервација за вашата посета. Овој ресторан нема услуга за клиенти.

Работно време на ресторанот Ле Жил Верн во Париз

Ле Жил Верн работи седум дена во неделата од 12 до 1.30 часот и од 7 до 9 часот.

 • Од 12 до 1.30 часот 
 • Од 7 до 9 часот
 • Седум дена во неделата

Локација

 • Ле Жил Верн се наоѓа на вториот кат на Ајфеловата кула. 

Овие два (Madame Brasserie Ајфеловата кула и Ле Жил Верн) се најпознатите ресторани на Ајфеловата кула. Вие правите онлајн резервации за овие ресторани.

Шампањ бар Ајфеловата кула

Лоциран на височина од 905 метри над земјата, Шампањ бар нуди врвен поглед на Париската хоризонт. 

Во овој познат бар на Ајфеловата кула, Шампањ бар, подигнете тост за волшебниот поглед на градот на светлата.

Овој бар се наоѓа на последниот кат на Ајфеловата кула (Самитот). 

Изберете помеѓу бел шампањ или шампањ од роза GHMumm, а за дополнително уживање, препуштете се на кавијарот за да го надополни вашиот шампањ. 

Ако претпочитате безалкохолни опции, не грижете се, бидејќи тие исто така нудат различни освежителни пијалоци за да се задоволат сечиј вкус.

Работно време на шампањ бар Ајфеловата кула

 • Од 12 до 10 часот
 • 7 денови во неделата

Локација

 • Шампањ барот се наоѓа на горниот кат на Ајфеловата кула (Самитот).

Други опции за јадење во Ајфеловата кула

Освен Мадам Брасери, Жил Верн и Шампањ бар, на Ајфеловата кула се достапни и други ресторани. 

Еве ги следниве опции за јадење што можете да ги земете во предвид како вкусна закуска.

 1. Буфети

Доколку брзате и немате доволно време за целосен оброк во Ајфеловата кула, не грижете се! 

На Esplanade, првиот кат и вториот кат на Ајфеловата кула има шведска маса.

Послужувајќи салати и колачи до пици и пијалоци, овие бифеи нудат широк спектар на слатки и солени закуски со пијалоци.

Можете или да ги уживате на лице место или да ги земете за носење.

 1. Макарун бар

Лоциран на вториот кат на Ајфеловата кула, овој бар Macaroon е совршена станица за вашиот сладок заб. 

Служат убави и вкусни макарони во асортиман на вкусови. 

Изберете ги вашите омилени вкусови, вклучувајќи чоколадо, кафе, ванила, јасмин со златни снегулки, карамела, грејпфрут со златни снегулки, малина и многу повеќе.

 • адреса: Макарун бар
 • Специјалност: Макарони
 • Работно време: 
  • Од понеделник до недела - 24 часа
 • Price range: 2.73 долари – 3.28 долари

Вечера во Ајфеловата кула

Јадење во Ајфеловата кула е уште едно премиум искуство што го бараат повеќето посетители. 

Ако сакате и вие да вечерате во оваа прекрасна париска знаменитост, еве неколку врвни места за вечера во Ајфеловата кула. 

Мадам ресторан

Сместен на првиот кат од Ајфеловата кула, Мадам Брасери е првата опција на која секој посетител би можел да помисли кога станува збор за вкусна вечера.

Под раководство на Мишелин со две ѕвезди, Тиери Маркс, овој ресторан е специјализиран за послужување на автентичниот вкус на француската кујна. 

Со прекрасен поглед на хоризонтот на Париз, вечера во Мадам Брасери е 100% вредна.

 • Време за вечера: 6.30 часот
 • Специјализира во: Кујни за ресторани

Ресторан Ле Жил Верн Париз

Ако сакате да имате современ француски гурман, Ле Жил Верн на вториот кат е совршено место.

Ова е ресторан со една ѕвезда на Мишелин, воден од Фредерик Антон.

Сепак, едно нешто што треба да знаете е дека тие немаат политика за придружни клиенти. Затоа, мора да направите претходна резервација пред вашата посета. 

 • Време за вечера: Од 7 до 9 часот
 • Специјализира во: Современ француски гурман

Појадок во Ајфеловата кула 

Започнете го денот уживајќи во утринскиот појадок во Ајфеловата кула. 

Најдобрите места за појадок се ресторанот Мадам и Ле Жил Верн. 

Доколку не сакате да имате ништо тешко или сакате да појадувате лесен, можете да ги посетите Buffets или Macaroon Bar.

Ручек во Ајфеловата кула 

Ручек во Ајфеловата кула
Слика: Tripadvisor.in

Посетата на Ајфеловата кула може да биде заморна, а посетителите може да се чувствуваат гладни помеѓу нивната Ајфелова турнеја.

За такви посетители, рестораните како Madame Brasserie и Le Jules Verne се најдобрата достапна опција. 

Задоволете го вашиот апетит со вкусен оброк кој ќе ве запознае со автентичниот вкус на Париз, градот на љубовта. 

Мени за ресторанот Мадам

Овој ресторан има три менија, кои се менуваат според времето од денот. 

Можете да го изберете вашиот оброк од менито кое е поделено на мени за појадок, мени за ручек и мени за вечера.

Менито на ресторанот Жил Верн

Овој ресторан има три различни менија за појадок, ручек и вечера.

Еве ги следните менија

Избрана слика: Туреифел.paris

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!