Разбирање на часовите на Ајфеловата кула - тајминг за скали и лифт, најдобро време за посета, времетраење на турата

4.9
(1438)

Ајфеловата кула ги пречекува посетителите секој ден од 9.15 до 11.45 часот, а последниот влез е дозволен во 10.45 часот.

Пристапот до кулата, без разлика дали е со скали или лифт, започнува во 9.30 часот. 

Додека скалите се затвораат во 10.45 часот, услугата за лифт се протега малку подолго, завршувајќи во 11 часот, овозможувајќи им на посетителите 15 дополнителни минути да уживаат во искачувањето.

За подобро разбирање на часовите на Ајфеловата кула, погледнете ја табелата спомената подолу. 

КарактеристикиВреме на отворањеВреме на затворање 
Ајфеловата кула9.15 am11.45 часот (последен влез: 10.45 часот)
Скалила на Ајфеловата кула9.30 am10.45 часот
Лифт на Ајфеловата кула9.30 am11 часот

Најдобро време за посета на Ајфеловата кула

Часови на Ајфеловата кула
Слика: Jasminealley.com

Најдобро време за посета на Ајфеловата кула е за време на слабата туристичка сезона, од октомври до крајот на февруари. 

За најдобро искуство, размислете за посета во работните денови, веднаш откако кулата ќе почне да ги пречекува посетителите за тој ден, рано наутро.

За време на слабата сезона, имате поголеми шанси да добиете Билети за Ајфеловата кула по евтина и намалена цена, што го прави идеално време за посета. 

За подетални информации, прочитајте ја нашата статија на Најдобро време за посета на Ајфеловата кула.

Колку време е потребно за да се посети Ајфеловата кула?

Колку време е потребно за да се посети Ајфеловата кула
слика: Акции на фотографии од Vecteezy

За целосно искуство на Ајфеловата кула, мора да имате најмалку 3 часа за истражување Самитот, прв кат и втор спрат

Ако сакате да јадете на кулата, мора да одвоите посебно време за тоа. 

Времетраењето на вашата турнеја зависи и од тоа дали ќе изберете лифт или скали за да се искачите на кулата. 

Толпата достапна во одреден ден, исто така, влијае на времето што ви треба за да ја истражите кулата. 

За детално објаснување на оваа тема, прочитајте ја нашата статија на Колку време е потребно за да се посети Ајфеловата кула.

Заклучок

Додека го завршуваме нашиот сеопфатен водич за часовите на Ајфеловата кула, да ги сумираме клучните точки што ги опфативме:

  • Работно време: Ајфеловата кула е отворена за посетители секој ден од 9.15 до 11.45 часот, обезбедувајќи доволно време за сите да уживаат во нејзиниот сјај.
  • Последен влез: Имајте предвид дека конечниот влез во кулата е во 10.45 часот, затоа планирајте ја вашата посета соодветно за да избегнете разочарување.
  • Време на пристап: И скалите и лифтот ги пречекуваат посетителите со почеток во 9.30 часот, дозволувајќи им на раните птици да ја започнат својата авантура. (Проверете ја нашата Ајфеловата кула лифт против скалила статија која ќе ви помогне да изберете подобро)
  • Време на затворање: Пристапот по скалите завршува во 10.45 часот. Сепак, лифтот продолжува да работи до 11 часот, нудејќи малку дополнително време за доцните лица.
  • Најдобро време за посета: За порелаксирана посета со потенцијал за билети со попуст, целјте да ја посетите во текот на слабите месеци од октомври до февруари.
  • Времетраење на посетата: Одвојте приближно 3 часа за целосно истражување на Ајфеловата кула, од нејзините историски експонати до нејзините прекрасни глетки.

Овој водич има за цел да ја подобри вашата посета на Ајфеловата кула обезбедувајќи ви секој детал за работното време на Ајфеловата кула и нејзините различни делови, правејќи ја незаборавно и пријатно искуство. 

ЧПП (Често поставувани прашања за часовите на Ајфеловата кула)

1. Кој е последниот пат кога можете да се качите на Ајфеловата кула?

Најновото време кога можете да влезете во Ајфеловата кула е во 10.45 часот. Сепак, запомнете дека кулата се затвора во 11.45 часот, еден час по последниот прием.

2. Кое е најдоброто време од денот за посета на Ајфеловата кула?

Најдоброто време од денот за посета на Ајфеловата кула е рано наутро, веднаш откако ќе се отвори во 9.15 часот, особено за време на слабата туристичка сезона од октомври до февруари.

3. Во колку часот се затвора Ајфеловата кула?

Ајфеловата кула се затвора во 11.45 часот, скалите се затвораат во 10 часот, а услугата за лифт завршува во 45 часот.

4. Дали е подобро да се качувате по Ајфеловата кула ноќе или дење?

Двата периоди од денот нудат уникатни искуства. Дневните посети овозможуваат појасни погледи на Париз, додека ноќните посети нудат магичен поглед на осветлен градот, вклучувајќи го и осветлувањето на кулата.
Прочитајте го нашиот сеопфатен водич за да ви помогне подобро да одлучите дали треба да го посетите Ајфеловата кула во текот на денот или ноќта.

5. Колку време е потребно за одење по Ајфеловата кула?

Потребни се приближно 3 часа за целосно истражување на Ајфеловата кула, вклучително и одење. Ова времетраење може да варира врз основа на гужвата и вашето темпо.

6. Можете ли да одите на Ајфеловата кула ноќе?

Да, можете да ја посетите Ајфеловата кула ноќе до 10.45 часот, бидејќи кулата се затвора во 11.45 часот.

7. Колку долго можам да останам на врвот на Ајфеловата кула?

Иако нема строго ограничување, целосната посета обично трае околу 3 часа. Ова може да варира врз основа на тоа колку време поминувате на секој кат и редиците.

8. Колку долго е возењето со лифт до врвот на Ајфеловата кула?

Вози со лифтот на Ајфеловата кула од приземје до горниот кат на кулата, Самитот, трае околу 10-15 минути. Сепак, ова време на возење може да се промени врз основа на толпата присутна на одреден ден.

9. Колку е тешко да се оди до врвот на Ајфеловата кула?

Одење до врвот на Ајфеловата кула може да биде предизвик поради бројот на чекори (674 чекори), особено за оние кои не се навикнати на физичка активност. Тоа е авантура за оние кои го избираат, но лифтот е удобна алтернатива.

10. Дали има скали или лифтови за Ајфеловата кула?

Да, Ајфеловата кула обезбедува и скали и лифт за посетителите да пристапат до нејзините различни нивоа. Достапни се лифтови за превоз на гости до сите катови на Ајфеловата кула, вклучувајќи го и самитот. Сепак, скалите се достапни само до 2-ти кат. За да го посетите Самитот, мора да се качите со лифт од 2-ри кат.

11. Колку често се пали Ајфеловата кула навечер?

Ајфеловата кула свети секоја вечер, со блескаво светлосно шоу секој по зајдисонце до затворањето на кулата.
За повеќе информации, прочитајте ја нашата статија на Светлосно шоу на Ајфеловата кула.

12. Може ли однапред да купам билети за Ајфеловата кула?

Да, можете да купете билети за Ајфеловата кула однапред онлајн, што се препорачува за да се избегнат долгите редици, особено за време на шпицот на туристичките сезони.

Предложена статија

Избрана слика: Rfi.fr

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!