Билети за самитот на Ајфеловата кула

4.9
(198)

на Ајфеловата кула ја симболизира љубовта во Париз и е една од најпосетуваните туристички атракции во светот. 

Многу луѓе ја посетуваат кулата секоја година за да уживаат во неверојатниот поглед на градот од нејзините палуби за набљудување. 

на Самит на Ајфеловата кула е крајната дестинација за спектакуларен поглед на Градот на светлината. 

Самитот овозможува фантастичен панорамски поглед од 360 степени на целиот град и отворен поглед на прекрасната метална работа на кулата. 

Посетителите мора да купат билети за самитот на Ајфеловата кула, кои овозможуваат пристап до горниот кат, за да стигнат до врвот.

Иако билетите се поскапи од оние за долните катови, неспоредливиот поглед и уникатното искуство ги прават вредни за цената.

Општо земено, цената на билетите за самитот на Ајфеловата кула се движи од 50 УСД и погоре.

Во овој пост, ќе разгледаме сè што треба да знаете за добивање билети за Самитот на Ајфеловата кула и нивните најважни моменти и вклучувања.

1. Билет за влез во Ајфеловата кула со изборен пристап до самитот:

Билет за влез во Ајфеловата кула со изборен пристап до самитот
Слика: GetYourGuide.com

Посетителите на Самит на Ајфеловата кула може да уживате во спектакуларен панорамски поглед на Париз, со поглед кој се протега над градот и пошироко.

Од оваа гледна точка, можете да ги видите познатите знаменитости, вклучувајќи ја катедралата Нотр Дам, Триумфалната капија и реката Сена.

Покрај палубата за набљудување, посетителите можат да пијат чаша шампањ додека се восхитуваат на глетките од Шампањ барот.

Тоа е одличен начин да прославите посебна пригода или да уживате во раскошно искуство.

За да го искористите максимумот од вашата посета на самитот, купете билети однапред за да избегнете долго време на чекање.

Овие билети за самитот на Ајфеловата кула, исто така, обезбедуваат доволно време за истражување на различните катови и уживање во воодушевувачките глетки.

Определување на билетите:

 • Поминете онолку време колку што сакате во посета на кулата и восхитувајте се на пејзажот. 
 • Уживајте во панорамскиот поглед на Париз од неговата највисока точка. 
 • Посетете го Самит на Ајфеловата кула (ако е избрана опцијата)

Што е вклучено:

 • Влез во Ајфеловата кула, вклучувајќи пристап до самитот (ако е избрана опција) 
 • Корисен совет 
 • водич 
 • Храна и пијалаци

Цена на билетите:

Возраст на посетителиЦената на билетот
Возрасни (од 4 до 99 години)100 € (110 УСД)
Дете (под 4 години)Не е дозволено

Важна информација:

Не е дозволено:

 • Преголем багаж
 • Колички за бебиња

Знајте пред да одите:

 • Можеби ќе треба да чекате во ред за обезбедувањето и лифтовите. 
 • Сопствениците на билети за самитот ќе треба да чекаат ред на вториот кат за да ги користат лифтовите што водат до самитот. 
 • Забрането пушење.
 • Ве молиме имајте предвид дека ова не е тура со водич. Вашиот домаќин ќе ве следи до скенерот за билети, по што ќе продолжите сами до врвот. 
 • Во исклучителни случаи, подот на врвот може да биде затворен за јавноста заради одржување, безбедност или поправка на лифтот. 
 • Во случај на дефект или дефект, не може да се гарантира враќање или попуст. 
 • Само вториот кат е достапен за инвалидска количка. 
 • Ајфеловата кула не обезбедува просторија за багаж за ограничени предмети (торби на тркала, тежок багаж, колички/колички што не се преклопуваат, итн.).

Политика за откажување:

 • 24-часовна политика за откажување.

2. Самит на Ајфеловата кула или пристап на вториот кат

Самит на Ајфеловата кула
Слика: GetYourGuide.com

Уживајте во брз пристап до иконскиот самит на Ајфеловата кула со билети за прескокнување на линијата до на Самитот

Вашиот туристички водич ќе сподели интересни факти за историјата на кулата. Уживајте во неверојатните погледи на Париз од платформите за набљудување и од самитот. 

Додека се восхитувате на катедралата Нотр Дам, Les Invalides и други локации, добијте нова перспектива. 

Одете со лифтот до најгорниот кат на кулата, Самитот, по кратка ориентација за историјата на кулата.

Од самитот, можете да видите воодушевувачки панорамски поглед на Париз и да ги идентификувате неговите најпознати структури.

Определување на билетите:

 • Изберете билет за пристап до вториот кат или врвот на Ајфеловата кула. 
 • Уживајте во прекрасните погледи на Париз. 
 • Откријте го минатото на Ајфеловата кула

Што е вклучено:

 • Пристап до вториот кат или врвот (во зависност од избраната опција)
 • Неограничено време во Ајфеловата кула
 • Ориентација (само англиски)
 • Водени турнеја
 • Храна и пијалоци 

Цена на билетите:

Возраст на посетителиЦената на билетот (€)
Возрасни (до 99 години)75 € (82 УСД)

Знајте пред да одите:

 • Можеби ќе треба да чекате во ред за обезбедувањето и лифтовите.
 • Може да потрае подолго за да се влезе за време на шпицот на сезоната, во зависност од бројот на луѓе во Ајфеловата кула. 
 • Не е јавно дозволено оружје со сечила или палки, алати, чаши, стаклени шишиња или лименки за пијалоци. 
 • Доцните пристигнувања нема да бидат примени, ќе се сметаат за неприкажани и нема да имаат право на рефундирање.

Политика за откажување:

 • 24-часовна политика за откажување.

Најчесто поставувани прашања

Колку чини искачувањето на Ајфеловата кула?

Билетите за самитот на Ајфеловата кула чинат 100 евра (112 американски долари). Сепак, овие цени ќе се променат ако изберете турнеја со водич или комбинирана тура.

Дали вреди да се пристапи на врвот до Ајфеловата кула?

Пристапот до последниот кат на Ајфеловата кула, обично познат како Самитот, тотално вреди секој денар потрошен за билетот.

Сценскиот поглед на француската престолнина Париз, може да го натера секој да се заљуби во овој прекрасен град.

Можете ли да одите на самитот на Ајфеловата кула?

Самитот на Ајфеловата кула е целосно достапен. Сè што ви треба е билет за пристап до Самитот до кулата.

Влезниците за самитот на Ајфеловата кула чинат 100 евра. 

Сепак, понекогаш поради временските услови, Самитот не е достапен.

Што е пристап до врвот на Ајфеловата кула?

Пристапот на самитот до Ајфеловата кула значи кога имате билети за самитот на Ајфеловата кула, тоа ви овозможува да уживате во обиколката на Самитот на кулата.

Билетите за пристап на Самитот до Ајфеловата кула се еден од омилените билети на посетителите на Ајфеловата кула.

Можете ли да купите билети за Самит Ајфеловата кула на ден?

Можете да ги добиете вашите билети за самит од Ајфеловата кула. Сепак, поради огромната толпа што ја привлекува Ајфеловата кула, билетите за самитот брзо се продаваат.

Значи, ако планирате да го добиете билетот истиот ден кога ќе ја посетите, можеби ќе бидете разочарани.

Ви препорачуваме однапред да ги купите вашите билети за самитот на Ајфеловата кула онлајн.

Можете ли да одите до врвот на Ајфеловата кула бесплатно?

Не, за да стигнете до врвот на Ајфеловата кула, општо познат како Самит, мора да имате билет за пристап до Самитот до кулата.

Сепак, постојат и други области на Ајфеловата кула во кои можете бесплатно да шетате.

на плоштадот и Градините на Ајфеловата кула се достапни без никаков билет, односно можете бесплатно да ги истражувате овие области.

Дали билетите за самитот на Ајфеловата кула се за пешачење или со лифт?

Самитот на Ајфеловата кула е достапен само со лифтови.

Може да се истражува до вториот кат на Ајфеловата кула по скали или со лифтови, но до врвот е пристапен само со лифт.

Како до билети за самитот на Ајфеловата кула?

Најдобар начин да добиете билети за Ајфеловата кула е да ги купите преку Интернет.

Онлајн билетите имаат и неколку поволности. Кликнете овде за да ги дознаете придобивките од купувањето билети за Ајфеловата кула преку Интернет.

Предложена статија

Избрана слика: Туреифел.paris

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!